Masal Masal İçinde Kitabında Geçen Özlü Sözler

 

Masal Masal İçinde Kitabı İle İlgili Özlü Sözler

 

Kitapta sabırsızlığın, paylaşmamanın, açgözlülüğün, aşırı fedakarlığın, aşırı cömertliğin insanı nasıl yanlış yollara götürdüğünü görebilirsiniz. İnsan kendini bilmeli, haddini bilmeli ve her şeyin aşırısına kaçmamalıdır. Sabırlı olmalıdır. Bilmediği konularda hüküm vermemelidir. Ahmet Ümit’in yazdığı Masal Masal İçinde adlı kitap her yaştan insanın okuyup bir olukta bitirebileceği muhteşem bir eserdir.

Masal Masal İçinde Kitabında geçen özlü sözler şunlardır:

“ O adamı ben değil, hırsı öldürdü.”

“Neden insanlar susmayı bilmiyor?”

“İnsanoğlu iyi değil. Belki kötü de değil. İkisinin ortası bir şey. Bazen iyi bazen kötü. Çoğu zaman kötü. Bencillik mayasında var. Eğitilirse yalnız kendi çıkarını değil, birlikte yaşadığı insanların, hatta öteki canlıların haklarını da gözetebilen bir yaratık haline gelebilir.”

"Hiç kuşkusuz yaşam bir armağandır." Ama biz insanlar öyle âciz yaratıklarız ki, bize sunulan bu armağanın tadını çıkarmak yerine kendimizi acılara boğuyoruz.”

“ Kötü arkadaşları olanın düşmana ihtiyacı yoktur ama iyi bir arkadaş kilolarca altından daha kıymetlidir.”

“ Eğer bir gün çocuğun olursa, her türlü olanağa sahip olsan bile ona hak etmediklerini verme. Onu öyle bir eğit ki yaşamda iyinin yanında kötünün de olduğunu anlasın. Ayakta kalmak için çalışmak zorunda olduğunu bilsin..”


“Biz insanlar gerçekten de tuhaf yaratıklarız. Öyle görkemli düşler kurar, öyle yapıtlar ortaya koyarız ki, görenler hayran kalır. Ama bazen de öyle kaypaklaşır,öyle aceleci davranırız ki, o güzellikleri yaratanlarla bu kolaycı tavrı benimseyenler aynı insanlar mıdır, anlamak zorlaşır.”

“ Usta dediğin yalnızca mesleği değil yaşamı da öğretmelidir çırağına. Öğretmek de yetmez ona destek olmalı, omuz vermelidir.”

 “Bilmediğiniz konularda akıl yürütmek doğru değildir.”

“ Her hastalığın bir ilacı, her derdin bir çaresi vardır.”

“ Paylaşmayı bilmeyenlerle zalimler bu kapıdan giremez. Önce paylaşmayı, sonra merhamet etmeyi öğrenmelisin.”

“Karşımızdaki insanın gözlerine baktığımızda onun nasıl biri olduğunu hemen anlarız. Biliyorum, insanlar gözleriyle de yalan söyleyebilir.”

 “Gönül rüzgar gibidir, ele avuca sığmaz. Dilediğine akar gider. Sana da yalnızca bakmak, olacaklara katlanmak kalır.”


“Bir kelebeğin ömrü kadar kısa olan aşk, bekleyiş sırasında solarak yakıcılığını yitiremez mi?”

“Senin gidişatın iyi değil oğlum. Sana büyük bir servet bırakıyorum ama bu kafayla eminim hepsini bitireceksin, har vurup harman savuracaksın. Daha doğrusu arkadaşların bu serveti bitirecek. Paran kalmayınca sana saygı duymayacaklar. Çok kötü durumlara düşeceksin.”

 “İster padişah olsun, ister yoksul bir köylü, insanoğlunun bazı davranışları var ki hiç değişmiyor.”

“Günahınızı boş yere zavallı şeytanın üstüne yıkmayın."

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme