Hırsızlık Sözleri

Hırsızlık Sözleri

Hırsızlık insana yakışmayan ve insani insanlığından uzaklaştıran çirkinliktir, ahlaksızlıktır. Kişi devlet malını çalmamalıdır, komşu malını çalmamalıdır, emek hırsızlığı yapmamalıdır. Yoksa bunun bedelini ağır öder. Çocuklara küçük yaşlarda güzel ahlak öğretilmeli ve büyükler onlara ön ayak olmalıdır. Hırsızlığın her türlüsü ahlaksızlık ve aşağılıktır.


Hırsızlık sözleri şunlardır:

"Ne zevk var, ne sanat, ne mutluluk. Hep hırsızlık, hep üçkağıtçılık, hep ağıt yakma. Kokuşup parçalanıyoruz. Sufisiyle, dervişiyle, yaşlısıyla, genciyle, esnafıyla, dilencisiyle hepimiz para ve makamın büyüsüne kapılmışız; hem de utanç verici ve çirkin şekliyle."  Sadık Hidayet

"Yağma ve hırsızlık aynı anlama geliyor gibi görünse de farklılıklar içerir. Hırsız; suçunu bilir ve işini gizli yapar. Yağmacıysa fütursuzdur, acımasızdır ve hiç pişmanlık duymaz.” Nevzat Çakır.


"Ahlaktan yoksun bir iktidar makamı, ya hırsız yapar insanı ya soysuz."  Ahmet Ümit

"Fakir çalarsa hırsızlık, zengin çalarsa yolsuzluk oluyor." Can Yücel
Yeterince hırsızlık yaparsan, çaldığın paralarla seni aziz ilan edecek bir kilise satın alabilirsin."

"Hırsız olmayan zengin olamaz. Onlar çalınca adı ticaret, biz çalınca hırsızlık olur." Victor Hugo
“"Eskiden bir adamı hırsızlık edince hapse atarlardı. Şimdi doğruyu söylediği için hapsediyorlar." Maksim Gorki.

"Ticaret hayatına atılanlar yalan söylemeye, hile yapmaya mecburdur. Ama buna başka bir isim takarlar. Önemli olan odur. Sen gidip o lastiği çalarsan hırsız olursun. Ama o herif yırtık lastiğe karşı senin dört dolarını çalmaya kalkışıyor, adı da ticaret oluyor." John Steinbeck

"Bir insanı öldürdüğün zaman, bir yaşamı çalmış olursun. Karısının elinden bir kocayı, çocuklarından bir babayı almış olursun. Yalan söylediğinde, birinin gerçeğe ulaşma hakkını çalarsın. Hile yaptığın, birini aldattığın zaman doğruluğu, haklılığı çalmış olursun."Khaled Hosseini.


"Aslında casus olmakla hırsız olmak arasında fazla bir fark yoktur. Amaç çalmak. Hırsız mücevher çalar, ajan ise sırları." Adam Fawer

"İnsan çok daha başka şeyler için ölmeli. Mesela hırsızlık yaptığı için ölmeli; yalan söylediği, insanları sevmediği, insanları öldürdüğü için ölmeli. Ne bileyim ben, mesela kendinden olmayan insanların insan olduklarını unuttuğu için ölmeli." Faik Baysal.

"Bir millete karşı işlenen hırsızlık suçu asla zaman aşımına uğramaz. Bu yüksek düzeyde dolandırıcılıkların hiçbir geleceği yoktur. Bir milletin alameti, bir mendil markası sökülür gibi sökülemez." Victor Hugo.

"Hırsızlık yapana ağır ve korkunç cezalar vermeden önce, insanlara iş ve aş verirseniz, hiç kimse ölümü bile göze alarak hırsızlık yapmak zorunda kalmaz, böylece sonuçta kazançlı çıkan yine siz olursunuz." Thomas More.

"Bana göre dünyada hırsızdan daha iğrenç yaratık bulunmaz. Başkası neyse ne, ama bu senin emeğini, ona döktüğün teri, zamanı çalıyor. Ne iğrenç şey." Dostoyevski.


"Al benden de o kadar, üç hadiseye şahit oldum ki, her biri bir devletin köküne girse yıkar, mahveder. Biri hırsızlık, ikincisi sadakatsizlik, üçüncüsü rüşvet. Bunların üçüne de münferit hadiseler şeklinde rastladım."  Yavuz Bahadıroğlu.

"Hırsızlığın çirkinliği çalınan şeye göre değişmez ki; ha bir altın çalmışsın ha bir iğne." Mevlana.

"En çok kapı dinleyen insanlardan nefret ederim. İnsanın hırsız olması için başkasına ait bir eşyayı çalması gerekmez; başkasına ait sırları çalmak da hırsızlıktır. Hem de hırsızlığın en bayağısıdır."  Dostoyevski

 

 


0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme