Çok Bilinmeyen 10 Tane Atasözü ve Açıklamaları

Çok Bilinmeyen On Tane Atasözü ve Açıklaması

Çok bilinmeyen atasözleri ile ilgili örnek cümleler :
- Abdalın yağı çok olursa gah borusuna çalar, gah gerisine (Çobanın yağı çok olursa çarığına sürer) : Zengin olan kişide akıl olmazsa parayı çar çur eder ve paranın kıymetini bilmez . Olur olmaz harcamalarda bulunur .
-Aba vakti yaba , yaba vakti aba : İnsan kendis için ihtiyaç duyduğu  şeyleri vaktinden önce almalıdır . Böyle olduğu zaman da işi daha ucuza getirmiş olur .
-Acar tazı çullu da belli olur, çulsuz da : Kaliteli insan her halinden belli olur . Kaliteli kıyafetleri olmasa da o kişinin kendisinin bir kalite olduğu hal ve hareketleri ile anlaşılır zaten .
-Çabalama ile çarık yırtılır : Olabilecek amaçlar için çalışılmalı yani gerçekçi olunmalı , gerçekleşmeyecek hayaller peşinde koşulmamalıdır . Olmayacak iş zorla yapılmaya çalışılmamalıdır .

-Çatal kazık yere batmaz : Birden çok kimsenin söz sahibi olduğu iş yürümez .
-Fare deliğe sığmamış , bir de kuyruğuna kabak bağlamış :  Kişinin kendi zor durumda iken yanına başka birini alması .
-Fukaranın tavuğu tek tek yumurtlar : Fakir olan kimsenin şansı fazla olmaz . Yani o kişi çok zengin olamaz , çünkü olanaklar kısıtlı olduğu için tavuğu bile tek tek yumurtlar .
-Hamala semeri yük değildir (olmaz) : Kişiye  kendi işi ağır gelmez . Çünkü üstlendiği iş ve sorumluluk yaşadığı hayatın doğal bir  bir sonucudur .


-Harman dövmek keçinin işi değil : Hemen her işin bir yapılma usülü ve uzmanı vardır . Zor olan büyük işleri öyle herkes yapamaz . Hele bu işler acemi kimselere hiç bırakılamaz .  İşlerinin iyi ve kaliteli yapılmasını isteyen kimseler işi uzmanına bırakmalı , her önüne gelene iş bırakılmamalıdır .

15 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. evet birkaç tanesi dışında çoğunu biliyordum ama idare eder.

   Sil
 2. hıc ıdare etmez valla ben de hepsını bılıyodum!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende bayılıyorum hepsi birbirinden güzel 😄😄😄🌸🌸🌸💜💜💜💜

   Sil
 3. müqq gerçekten jok thenks

  YanıtlaSil
 4. çok güzel olmuş ellerine sağlık gerçekten de hiçbirini bilmiyordum

  YanıtlaSil
 5. YEMİNLE HİÇ BİRİNİ BİLMİYORDUM ÇOK TEŞEKKÜRLE, TEK KELİMEYLE M-Ü-K-E-M-M-E-L B-A-Y-I-L-D-I-M

  YanıtlaSil
 6. mükemmel ve bayıldım tek kelime değil😐

  YanıtlaSil

Deneme