Koronadan Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır Konulu Kompozisyon Yazınız.

Koronadan Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır Konulu Kompozisyon Yazınız.

 

Koronavirüs  ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmıştır. Çin’de başlayıp dünyayı etkisi altına alan bu salgın   çok sayıda insanın canını almış ve almaya da devam etmektedir. Koronavirüs insandan insana bulaşan ve ölümcül olabilen bir hastalıktır.  Belirtileri ise yüksek ateş, öksürük, nefes darlığı, burun akıntısı vb. şeklinde devam etmektedir.  Hayatımızı altüst eden koronavirüsten korunmak  için şunları yapmalıyız:

 

* Mecbur olmadığımız sürece evlerimizde kalmalıyız ve ‘’ Hayat Eve Sığar.’ ‘ düşüncesi ile hareket etmeliyiz.

* Ellerimiz, yüzümüzü yıkamalıyız ve her elimizi yıkadığımızda sabunla bir güzel ovmalıyız.

* Dışardan geldiğimizde hemen elimizi  yüzümüzü yıkamalıyız ve üstümüzdeki kıyafetleri makineye atmalıyız ya da güneşin olduğu ortama bırakmalıyız.* Dışarıya çıkarken maskelerimizi takmalıyız ve kullandığımız bir maskeyi tekrar kullanmamaya özen göstermeliyiz.

* Sosyal mesefa kuralına her zaman uymalıyız ve kalabalıkların olduğu yerlere kesinlikle girmemeliyiz.

* İnsanlar  ile yakın temas kurmamalıyız.

* Sarılma, tokalaşma, öpüşme gibi  geleneklerimizde samimiyeti  ifade eden durumları bu süreçte kesinlikle yapmamalıyız.

* Devletin ortaya koyduğu kurallara tam anlamı ile uymalıyız  . Hem kendimizi hem de başkalarının yaşamını tehlikeye atmamak için  mümkün olduğu kadar evde kalmalıyız ve evimizde çeşitli faaliyetler ile vakit geçirmeye çalışmalıyız.

* ‘’ Gel seni bir öpeyimleri’’ unutmalıyız. Yaşlılarımızı bu süreçte korumalıyız ve mümkün olduğu kadar onlardan uzak durmalıyız.

* Elimizi yüzümüze, gözümüze götürmemeliyiz.

* Bulunduğumuz yeri sık sık havalandırmalıyız.

* Bol sıvı tüketmeliyiz ve uyku düzenimize dikkat etmeliyiz.

* Panik yapılmamalı ve sakin olarak kurallara uyulmaya çalışılmalıdır.

* Toplu taşıma araçlarına mümkün olduğu kadar binmemeliyiz.

 

Tüm bu önlemlere dikkat ettiğimiz taktirde hem kendi sağlığımızı hem de başkalarının sağılığını tehlikeye atmayacağımızı unutmayalım. Bu zorlu günleri atlatıp tekrar sokaklarda özgürce dolaşabildiğimiz günlere kavuşabilmek için lütfen “Evde Kal!”

0 yorum:

Yorum Gönderme

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...