Konuşmacıyı Dinlerken Konuşma İle İlgili Soru Sormak Ve Bunu Uygun Zamanda Yapmak Niçin Önemlidir? Açıklayınız.


Konuşmacıyı Dinlerken Konuşma İle İlgili  Soru Sormak Ve  Bunu Uygun Zamanda  Yapmak Niçin Önemlidir? Açıklayınız.

Konuşmacıyı dinlerken iyi bir dinleyici  olmalıyız.  Konuşma ile  ilgili elbette merak ettiğimiz konular, anlamadığımız konular olacaktır. Bu da dinleyicinin en doğal hakkıdır fakat soracağımız soruları uygun zamanda sormalıyız. Konuşmacı konuşmasını bitirdikten sonra  zaten şunu diyecektir: 

‘’Konu ile ilgili  anlamadığınız   bir şey var mı, merak ettiğiniz konular varsa bu konular hakkında da açıklama yapabilirim.  Sorusu olanlar lütfen sorsun der.’’O arada da sorusu olanlar işte bu kritik zamanı geçirmemeli ve hemen merak ettiği soruların cevaplarını konuşmacıya sormalıdır. Uygun zamanda sormamız çok önemlidir. Soruları uygun zamanda sormadığımız zaman konuşmacının dikkatini dağıtmış oluruz ve aynı zamanda konuşmacı anlatacağı şeyleri de karıştırabilir kısa süreliğine unutabilir. Onun için soruları soru kısmında ve konuşmacı bize izin verdiği zaman sormalıyız. Uygun zamanda sormadığımız zaman diğer dinleyicilere de saygısızlık etmiş oluruz ve anlatılan konunun akışını bozmuş oluruz.

Bunun için her şey yeri ve zamanında sorulursa , soruların cevapları da güzel ve kibar bir şekilde size verilir.

0 yorum:

Yorum Gönderme

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...