Sizce Anne Ve Babalar Çocuklarıyla İletişim Kurarken Nelere Dikkat Etmelidir ?


Sizce Anne  Ve Babalar  Çocuklarıyla İletişim Kurarken  Nelere Dikkat Etmelidir ?

Anne ve babalar çocuklarını öncelikle çok sevmeli , onlar da bu koşulsuz sevgiyi hissetmelidirler . Çocuklar ile iletişim kurarken saygı ve sevgi gibi değerli kavramlar temel alınmalıdır . Çocuklarımızla kaba kelimeler konuşmamalıyız , küfür asla etmemeliyiz . Ana dilimiz olan Türkçeyi çok iyi kullanmalıyız . Çocuklara güven aşılamalıyız . Onların kendilerini gerçekleştirebilmeleri için elimizden gelen her türlü  fedakarlığı sonuna kadar yapmalıyız .


Çocuklarımız asla ve asla başka çocukların başarıları ile kıyaslamamalıyız . Onları incitecek hal ve davranışlar içine girmemeliyiz . Çocuklara iyi yönde örnek olmalıyız . Güzel ahlaklı olmalıyız , onlara yalan söylememeliyiz . Onların bize olan saygısını kaybetmemeliyiz , güvenlerini kaybetmemeliyiz . Sorumluluk sahibi bir insan olmalıyız ve onlar ile ilgili sorumluluklarımızı elimizden geldiği kadar yerine getirmeye çalışmalıyız . Yeri geldiği zaman onların seviyesine inmeliyiz . Onlar ile güzel oyunlar oynamalıyız ve onların  mutlu olmasını sağlamalıyız .  Her zaman anne ve  babalar olarak tutarlı olmalıyız . Anne tutarlı baba tutarsız ya da tam tersi olmamalıdır .  Her iki taraf da çocuğuna tutarlı davranışlarda bulunmalıdır . Çocuklarımızın kendilerini  bize  daha iyi ifade edebilmeleri için onları cesaretlendirmeliyiz . Onların  cesaretini , heveslerini asla kırmamalıyız . Onların amaçları doğrultusunda ilerlemelerine yardım etmeliyiz ve onları olumlu işlere yönlendirmeliyiz . Onlar ile iletim kurarken sen değil, ben dilini kullanmalıyız .  Onlardan büyük beklentiler içine girmemeliyiz .


Onunla konuşurken göz teması kurmalıyız . Onu anladığımızı , dinlemek istediğimizi ona samimi bir şekilde hissettirmeliyiz . Onu çok sevdiğimizi onlara söylemeliyiz ve onlara hep  iyi ve güzel şeyler öğretmeliyiz .

0 yorum:

Yorum Gönderme

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...