İletişim Formu

Görgü Kuralları İle İlgili Hikaye Yazınız.


Görgü Kuralları İle İlgili Hikaye Yazınız.

Hasan okuldan gelmiş , elini yüzünü yıkayıp sofraya geçmişti . Annesi sıcacık kuru fasulye yemeğini masaya getirmiş ve herkese birer tabak dağıtmaya başlatmıştı . Yemekte pirinç pilavı, zeytinyağlı salata ve bir sürahi de ayran vardı.  Babası Hasan’a okulun nasıl geçtiğini sormuş o da çok iyi geçti baba demişti . Daha sonra herkes yemeğini yemeye başlamıştı .

Hasan  yemeğini ağzını açarak , şapırdatarak yiyordu . Aile bireyleri Hasan’ın böyle yemek yemesinden rahatsız olmuş ve babası ona Hasan oğlum yemek  böyle yenmez demişti . Hasan henüz altı yaşında olduğu için  anlamamıştı . Neden baba diye sordu. Babası ise oğlum yemeği yerken ağzını kapat, şapır şupur ses çıkarma ki insanlar rahatsız olmasın dedi .  Çünkü bunlar toplumda uyulması gereken görgü kurallarından biridir dedi . Hasan da tamam babacığım daha dikkatli olacağım deyip güzel bir şekilde yemek yemeye devam etti . Daha sonra Hasa elini yıkadı ve  ağzına sakız alarak televizyonun başına geçti . Sakızı öyle bir çiğniyordu ki herkes yine rahatsız olmaya başlamıştı . Bu defa annesi ona böyle sakız çiğnemenin kendilerini rahatsız ettiğini söyledi ve daha az ses çıkararak çiğne dedi . Hasan ise bunun da bir görgü kuralı olduğunu anladı .

Daha sonra babasına görgü kurallarının neler olduğunu ve hepsini öğrenmek istediğini söyledi. Babası da bunların hepsini anlattı . Hasan da daha sonra görgü kurallarına göre hareket etmeye başladı . Artık daha kibar yemek yiyor, kimseyi rahatsız edecek şekilde sesler çıkarmıyordu.

Yorum Gönder

Yorumlarınızı yorumlama biçimini 'Anonim' seçerek isim, mail, adresi vb. yazmak ile uğraşmadan kolayca yayınlayabilirsiniz. Küçük bir teşekkürün bile bizim için çok önemli ve değerli olduğunu unutmayın.