Siz İstiklâl Savaşı”nda Şehit Olan Bir Nene Hatun Veya Sütçü İmam Olsanız Ve Tekrar Dirilseniz Bugünkü Manzara Karşısında Günümüzün Gençliğine Neler Söylerdiniz ?

Siz İstiklâl Savaşı”nda Şehit Olan Bir Nene Hatun Veya Sütçü İmam Olsanız Ve Tekrar Dirilseniz Bugünkü Manzara Karşısında Günümüzün Gençliğine Neler Söylerdiniz ?

İstiklal Savaşı ya da diğer bir adı ile Kurtuluş Savaşı bu milletin yeniden dirilişinin sembolüdür . İstiklal Savaşı ile bu millet tüm dünyaya " Türk devletsiz olmaz ! " sözün bir kez daha ezberletmiştir . Bu savaş ile eldeki kıt imkanlarla hatta - kıt bile değil - olmayan imkanlarla milletimiz bir destan daha yazmayı başarmıştır .

Ben İstiklal Savaşı'nda çok önemli görevler üstlenmiş olan bir Nene Hatun ya da Fransız askerlerinin karşısına dikilip namusumuzu çiğnetmeyeceğimizi haykıran bir sütçü İmam olsaydım günümüz gençlerine çok şey söylemek isterdim . Evvela gençlerimize bu toprakların vatan olması için yüz binlerce evladımızın şehit olduğunu hatırlatırdım . Mehmet Akif'in de dediği gibi bastıkları yerlerin toprak diyerek geçilmemesi gerektiğin onlara anlatırdım . Gençlerimize bir milletin kültürel değerlerine , inançlarına sıkı sıkıya bağlı olmalarını gerektiğini , bu değerlerin unutulduğu zaman milletimizin yeniden esaret altına alınmaya çalışılacağını söylerdim . Sömürgeciliğin günümüzde topla , tüfekle olmasa bile , kültürel olarak çok daha yıkıcı boyutlara ulaştığını ve bu yüzden güzel Türkçemize , gelenek , göreneklerimize sahip çıkmaları gerektiğini hatırlatırdım .

Gençler o yılları görmediği için hayat onlara toz pembe gelebilir . Ama şunu unutmamaları lazım ki rehavete kapıldığımız an yüz yıl önce yapamadıklarını yeniden denemek için fırsat kollayanlar aynı hevesle bekliyorlar . Bu yüzden gençlerimiz daima uyanık olmalı ve damarlarındaki asil kana layık olmalıdırlar . 

4 yorum:

  1. Çok teşekkür ederim çok güzel olmuşş😘😘

    YanıtlayınSil
  2. Cooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooookguzel olmuş

    YanıtlayınSil
  3. Mükemmel çok teşekkür ederim

    YanıtlayınSil

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...