Vermezse Mabut Neylesin Sultan Mahmut Sözü İle İlgili Kompozisyon - Kompozisyon Örnekleri

Popüler Yayınlar

Vermezse Mabut Neylesin Sultan Mahmut Sözü İle İlgili Kompozisyon

    0

Vermeyince Mabut Neylesin Sultan Mahmut Sözü İle İlgili Kompozisyon

Bazı insanlar vardır ki ne kadar çabalarsa çabalasın bir türlü işleri istediği gibi gitmez  . Önüne türlü fırsatlar çıkar ama hep son dakikada bir şeyler olur ve hedefine ulaşamadan işi bozulur . İşte " Vermezse mabut neylesin sultan Mahmut " sözü de bu gerçeği bize anlatmaktadır .

Bu atasözünün de bir ortaya çıkış hikayesi var . Hikaye uzun ama ben size özetle şöyle anlatayım . Çok bahtsız bir adam varmış . Bu adam hangi işe elini atsa bir aksilik olurmuş . Sultan Mahmut tebdili kıyafet gezdiği bir gün bu adamı tanımış ve yardım etmek için her gün bir tepsi baklava göndermiş ve her dilimin de altına bir altın koydurmuş . Ama adam biraz param olsun diye tepsiyi her gün bir Yahudi'ye satmış . Padişah durumu anlayınca böyle olmayacak diye adamı hazineye sokmuş ve al şu küreği ne kadar altın alırsan hepsi sana demiş adama ama adam heyecanla küreği ters daldırınca hiçbir şey alamamış . Bu sefer padişah götürün boş bir araziye bir taş alsın , taşı atsın nereye kadar atarsa o arazi onun olsun demiş . Bu sefer adam o taşı beğenmemiş , bu taşı beğenmemiş derken koca bir kayayı beğenmiş . Padişahın adamları taşı at ne kadar uzağa atarsan o kadar arazi sana demiş . Adam çaresiz atmaya çalışırken taş elinden kaymış ve kafasına düşmüş , oracıkta ölmüş . Bunu duyan padişah meşhur sözünü yani " Vermezse mabut neylesin sultan Mahmut " demiş .

Hikayede de olduğu gibi bazı insanlar doğuştan şanssızdır . Ne kadar da çalışsa çabalasa işler bir türlü iyi gitmez ve kader öylesi adamların yüzüne bir türlü gülmez . 

Hiç yorum yok:
Write yorum

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

© 2014 Kompozisyon Örnekleri. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.