Dereyi Görmeden Paçaları Sıvama !

Özet : "Dereyi görmeden paçaları sıvama!" atasözünün ortaya çıkış hikayesi ve kompozisyon örneği
      "Dereyi görmeden paçaları sıvama" atasözü bir işe başlamadan önce şartların olgunlaşmasını beklemenin ve aniden karar vererek yanlış yapılmaması gerekliliğini bizlere öğütler.
        Bazı insanlar vardır ki çok tez kanlı davranırlar. Hemen istediklerine kavuşabilmek adına hızlı karar verirler. Şartların olgunlaşıp olgunlaşmadığı ile ilgili düşünmeden hemen istediklerinin olacağını zannederler ve sonunda da hüsrana uğradıkları çok olur. Bu atasözümüzün çıkış kaynağı ile ilgili bir hikaye şöyledir:
        Çölde adına serap ya da ılgın adı verilen bir olay vardır ve insanlar ışığın kumda yansımasından yanılarak su olduğunu zannederler. Vaktiyle bir delikanlı Konya Ovası'nda bir kervanla yolculuk ederken o ana kadar hiç serap görmediği için uzakta bir su gördüğünü zanneder ve paçaları sıvayarak koşmaya hazırlanır. Durumu gören tecrübeli biri   "Oğlum boşuna paçaları sıvama o gördüğün seraptır" der.
         Hikayede de olduğu gibi bir işin aslını astarını anlamadan hemen harekete geçersek hevesimizin kursağımızda kalması muhtemeldir. Dikkatli bir şekilde olayları gözlemlemek ve gerçeği iyice anladıktan sonra hareket etmek, işin sonunda hayal kırıklığına uğramamak isteyenler için yapılması zaruri olan davranış şeklidir.

1 yorum:

  1. Güzel Bundan Ipucu Alarak Yazabilirim . Tesekkur Ederim ������

    YanıtlaSil

Deneme