"Altı Kaval Üstü Şeşhane" Deyiminin Ortaya Çıkış Hikayesi

Deyimin anlamı
      Bu deyim genellikle giyim kuşamında uyumsuzluk olanlar için kullanılmakla birlikte sadece kılık kıyafetin uyumundan ziyade "uyumsuzluğu" ifade etmek için kullanılmaktadır .
 Deyimin Hikayesi
      İl olarak deyimin içerisinde geçen kelimenin "şişhane" değil, "şeşhane" olduğunu belirtelim . "şişhane" biçimindeki kullanım yanlıştır ve deyimin anlamı ile hiçbir alakası bulunmamaktadır . Deyimde geçen "şeşhane" kelimesi namlusu yivli olan toplar ve tüfekleri ifade etmek için kullanılmaktadır . "kaval" kelimesi ise yivi olmaya içerisi aynı bir kaval gibi dümdüz olan namluları ifade etmek için kullanılmaktadır . "şeş-hane" altı dilim anlamına gelmektedir ve namlunun içerisinde altı yiv bulunduğunu ifade etmektedir . Bu yivlerin sayesinde mermi namlunun içerisinde dönerek daha fazla sürat alır ve yivli namlular kaval namlulara göre daha uzun menzilli olur . Kaval namlulardan sonra ortaya çıkan yivli namlular ateşli silahlarda adeta bir devrim niteliğinde buluş olmuştur . şeşhane ve kaval tipi namluların çalışma prensiplerinin tamamen farklı olması sebebiyle silahların namlu yapımında ikisinden biri tercih edilir . Deyimde de anlatıldığı üzere bir namlunun yarısı şeşhane diğer yarısı kaval biçiminde olamaz . 
     Halk silahlardaki bu durumdan esinlenerek uyumsuzlukları ifade etmek için " altı kaval üstü şeşhane " deyimini kullanmaya başlamıştır .
UYARI: SİTEDE YAYINLANAN YAZILARIN BAŞKA SİTELERDE KULLANILMASI SUÇTUR. FİKİR VE SANAT ESERLERİNİ KORUMA KANUNU GEREĞİNCE YAZILARI KOPYALADIĞI TESPİT EDİLEN KİŞİLERLE İLGİLİ YASAL YOLLARA BAŞVURULACAKTIR!.. YAZILAR SİTEYE AKTİF LİNK VERİLEREK KOPYALANABİLİR.

Share :

Facebook Twitter Google+
0 Komentar untuk ""Altı Kaval Üstü Şeşhane" Deyiminin Ortaya Çıkış Hikayesi"

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Back To Top