Dürüstlüğün Arkadaşlık İlişkilerindeki Önemini Kısaca Yazınız.


Dürüstlüğün Arkadaşlık İlişkilerindeki Önemini  Kısaca Yazınız.

Hayatta en önemli değerlerden biri de erdemli olmak, dürüst ve güvenilir olmaktır.  Dürüst olmak aynı zamanda kişinin kendine olan saygısını da gösterir. İnsan sosyal bir varlık olduğu için çevresindeki kimseler ile arkadaşlık dostluk kurar. Kurduğumuz ilişkilerde de aranan en önemli unsur güvenilir ve sağlam bir kişiliğe sahip olmaktır. Özü sözü bir olmak, dürüst  olmaktır en önemli gayemiz.

Dürüst olan kişi  hem ailesi tarafından  hem arkadaşları tarafından hem de toplum tarafından sevilen, sayılan kimse olur. Böyle kimselere herkes güvenir ve böyle kimseler ile herkes konuşmak, dertleşmek ister. Çünkü dürüst insanlar da yalan dolan yoktur, samimiyetsizlik yoktur ve  kişi ne ise odur. Arkadaşlarımızla ilişkilerimizde de her zaman dürüst olmalıyız. Onlara asla yalan söylememeliyiz ve onların bize olan güvenini boşa çıkarmamalıyız. Bize olan güveni bir defa kaybedersek bir daha da kazanamayız. Bunun için sosyal ilişkilerimizde de her zaman dürüst olmalıyız.  Böylece hem severiz, hem seviliriz. Hem de  güzel bir ortam ortaya çıkmış olur.

Dürüstlüğün önemi ile ilgili şu sözü de unutmamalıyız: ‘’ Yalan zeka işidir, dürüstlük ise cesaret. Eğer zekan yetmiyorsa yalan söylemeye, cesaretini kullan da dürüst olmayı dene.” (Victor Hugo)

0 yorum:

Yorum Gönderme

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...