Acındırırsan Arsız Olur, Acıktırırsan Hırsız Olur Atasözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.


Acındırırsan Arsız Olur, Acıktırırsan Hırsız Olur Atasözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

Toplumun temel yapı birimini aile denen kurum oluşturur .  İyi bir aile öyle güçlü ve öyle kutsal bir kurumdur ki ,  her ne yaşanırsa yaşansın böyle aileler kolay kolay dağılmazlar . Ailenin mutluluğunu sağlayan, anne ve babaya neşe kaynağı saçan kişiler ise elbette minik yavrular olacaktır . Aile çocuğunu nasıl yetiştirirse, o çocuğa nasıl örnek olursa , çocuk da onlar gibi olacaktır.  Bunun için aile bireyleri çocuğu iyi anlamalı, ona her şeyden önce sevgiyi tattırmalıdırlar . 

Sevgisiz bir ortamda büyüyen , çocukluğunu  yaşayamamış bir çocuk ilerde ne kadar  varlığa sahip olursa olsun  kolay kolay  mutlu olamaz . İşte burada anne ve babaya çok büyük görevler düşmektedir . Anne ve baba çocuğun maddi ve manevi gereksinimlerini karşılamalı ve çocuğu hiç kimseye muhtaç ettirmemelidirler . Çünkü bir çocuğun ilk ihtiyaç duyduğu şey koşulsuz sevgi , daha sonra ise fiziksel gereksinimleridir .  Anne ve baba  çocuğa her zaman iyi örnek olmalı , kaba davranışlarda bulunmamalıdırlar . Anlayışlı , kibar  insan olmalıdırlar.  Çocuğunu dinlemeli , onun isteklerine cevap verebilmeli ve çocuğu iyi yola teşvik etmelidirler . Onun her türlü ihtiyacı için aile seferber olmalıdır . Eğitimin temellerinin atıldığı ilk yer olan aile kurumu üzerine düşen sorumluluğu hakkı ile yerine getirebilmelidir . Anne ve ve baba  çocuğunu  zor duruma düşürüp onu yaramaz kimse haline dönüştürmemeli , onu gerçekten iyi anlamalıdır . Bakamayacaklarsa çocuk dünyaya getirmemelidirler .

Dünyaya gelen her çocuk  topluma iyi bir şekilde kazandırılmalı ve sağlıklı ve eğitimli nesiller ortaya çıkarılmalıdır.  Çocuklarımızın kişiliği ve karakteri zedelenmemeli, onlar çok ama çok sevilmelidir.

0 yorum:

Yorum Gönderme

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...