İletişim Formu

En Kötü Düşmanlarımız Cahil Ve Basit İnsanlar Değil , Okumuş Ve Ahlakları Bozuk Olanlardır Sözünü Açıklayınız.


En Kötü Düşmanlarımız Cahil Ve Basit İnsanlar Değil , Okumuş  Ve Ahlakları Bozuk Olanlardır Sözünü Açıklayınız.

İnsanlar çeşit çeşittir . Hayatta cahil insanlar da çoktur, cahil olmayanlar  da  ahlaklı olanlar da çoktur ; okumuş , ahlakı bozuk ve cahilden de beter insanlar vardır . Cahil insan kötülük ettiğinde belki  farkında olmadan bu kötülüğü yapabilir . Cahil olmayıp, okumuş, yaptığı kötülüğü de bilinçli şekilde yapan  insanlar ise,  işte bu cahil dediğimiz kişilerden daha zavalllı ve daha kötü niyetli olan insanlardır . Böyle insanlardan uzak durmak gerekir .

Hem okumuş  hem de ahlakı bozuk insanlar demek ki okuma ile değişmiyor . Bazı şeyleri okumak  ya da çok iyi bir eğitim almak da değiştirmez . Çünkü insanın içinde kin ve nefret varsa , içinde kötülük , düşmanlık varsa bunları okusa da yenemez . Kişinin ilk önce kendisini değiştirmesi gerekir . Yani her şeyden önce iyi bir insan iyi bir kişi olması gerekir . Bazen çevremize baktığımızda  bazı kişilerin bilinçsiz bir şekilde bize kötülük ettiğini görürüz ve bu durumda şunu söyleriz : cahillik etti, bilerek yapmadı der ve geçeriz . Oysa okumuş, neyin iyi, neyin kötü olduğunu bilen insanlar bize kötülük ettiğinde ise canımız daha çok yanar . Çünkü yapılan kötülük istemli , yani bilinçli ve can yakmaya yöneliktir . İşte böyle insanlar bilinçsizce bize kötülük yapan cahil kimselerden daha kötüdür .  Kişide etik değerler yoksa, ahlaktan nasibini almamışsa öyle kişilerden korunmak ve uzak durmak gerekir .

 Eğitim aldığı halde ahlakszılık yapmaya devam eden kimseler varsa o kişiler kolay kolay da değişmez ve kötü olarak yaşamaya devam eder . Çünkü içi kötülükle yoğrulmaya devam edecektir.


Yorum Gönder

Yorumlarınızı yorumlama biçimini 'Anonim' seçerek isim, mail, adresi vb. yazmak ile uğraşmadan kolayca yayınlayabilirsiniz. Küçük bir teşekkürün bile bizim için çok önemli ve değerli olduğunu unutmayın.