Ağaç Yaşken Eğilir Atasözü İle İlgili Kısa Bir Hikaye - Kompozisyon Örnekleri

Popüler Yayınlar

Ağaç Yaşken Eğilir Atasözü İle İlgili Kısa Bir Hikaye

    0

Ağaç Yaşken Eğilir Atasözü İle İlgili Kısa Bir Hikaye

Ayşe ve Hasan çiftinin mutlu bir evlilikleri vardır ve evliliklerinin ikinci yılı dolarken çok mutlu bir haber alırlar . Doktorlar ikiz bebekleri dünyaya geleceği müjdesini verir . Ayşe ve Hasan bebeklerinin dünyaya geleceği günün hayalini kurarak hazırlıklar yaparlar . Ve nihayet aylar ayları kovalar ve ikiz bebekler dünyaya gelir . Çocukların adını Ali ve Mehmet koyarlar . Dörr kişilik bir aile olmuşlardır ve hayatları çok mutludur .

Ailecek bir tatile giderken araçları kaza yapar , Ayşe ve Hasan olay yerinde ölür . Çocuklar devlet tarafından koruma altına alınır ve evlatlık verilirler . Ali’yi evlatlık alan aile kültürlü bir ailedir . Mehmet ise eğitimsiz bir ailenin yanına verilmiştir . Yıllar geçmiş ve her iki kardeş de birbirinden habersiz büyümüştür . Ali küçüklükten beri çok iyi yetiştirilmiş , hak ve adaleti en iyi şekilde öğrenmiş ve sonunda da aldığı iyi eğitimin de sonucu olarak hakim olmuştur . Mehmet ise babasının sürekli olarak hırsızlık , yalan gibi kötü yönlendirmeleri sonucunda büyük bir suç örgütünün içerisinde yer almıştır . Yıllar sonra Mehmet işlediği bir suç esnasında yakayı ele vermiş ve hakim karşısına çıkarılmıştır . Hakim olan Ali , Mehmet’i karşısında görür görmez karmaşık duygular hissetmeye başlamıştır . Tarif Edilmesi mümkün olmayan bir duygudur bu . Yıllardır hakim olmasına rağmen hayatında ilk kez bir suçluyu görünce böyle bir duygu yaşamıştır . Ali duruşmayı ileri bir tarihe erteler ve bu arada garip hisler yaşamasına sebep olan Mehmet’in dosyası ile özel olarak ilgilenir . Mehmet’in hayatını derin bir incelemeye alan Ali ulaştığı bilgiler karşısında adeta şok olur . Mehmet onun yıllar önce kaza sonucu yurda alınan ve başka bir aileye verilen kardeşidir .

Mahkeme günü gelir . Ali karşısında elleri bağlı bir şekilde duran Mehmet’in gözlerine baktıkça içi kan ağlar . Yüreği parçalanır ve koşup ona sarılmak ister . Ama kader onları çok zor bir anda karşı karşı karşıya getirmiştir . Ali kardeşi savunmasını yaparken sürekli onun gözlerinin içine bakmaktadır . Mehmet’in ne söylediğini hiç duymaz , sürekli düşünür . Kendini düşünür , Mehmet’i düşünür . Kendi duygularını düşünür , onun nasıl böyle bir insan olabildiğini düşünür . Kendi bir karıncayı bile incitmekten korkarken kardeşinin nasıl bir suç makinası haline gelebildiğini düşünür . Mehmet hala konuşmaktadır , Ali yine dalgın dalgın düşünmektedir .  Ali bir anda “ Karar “ diye bağırır : Sanığın işlediği suçlardan dolayı 5 yıl hapsine karar verilmiştir . Herkes salonu terk etmiştir ve Ali daha fazla kendini tutamaz ve hüngür hüngür ağlamaya başlar . Düşünür , düşünür , düşünür ve şu sonuca varır : Ağaç yaşken eğilir . Eğer Mehmet de kendisininki gibi bir aileye verilseydi belki de çok başka birisi olacaktı . 

Yazan : Şuayip Hatip

Hiç yorum yok:
Write yorum

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

© 2014 Kompozisyon Örnekleri. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.