Vakit Nakittir Atasözü İle İlgili Kompozisyon

Vakit Nakittir Atasözü İle İlgili Kompozisyon

Vakit nakittir sözü ile zamanın çok değerli olduğu  ve vaktin de para gibi önemli olduğu anlatılmak istenmiştir .  Zaman hayatta en çok akıp giden şeydir , onu tutamazsınız . Bunun için insanlar işlerini , üzerine düşen sorumluluklarını vaktinde yapmalıdır .

Zamanında yapılmayan bir iş sonradan yapılsa bile çok etkili olmaz , çünkü her şeyin kritik bir dönemi vardır . Kimi insanlar zamanın ve gençliğin değerini bilmeyerek çalışmazlar . İşlerini hep başka günlere atarak ertelerler . Zamanın kıymetini bilmeyen bu genç insanlar yaşlandıkları zaman gençliğindeki gibi güçlü ve cesur olamayacakları için yaşlılıkta çalışmaya başlasa bile pek bir faydasını göremez . Çünkü güç gitmiştir , cesaret azalmıştır . Kişi günlük ihtiyaçlarını bile yapmakta zorlanır . Fakat kişi gençlik yıllarının kıymetini bilip zamanını da boşa harcamaz ve sürekli çalışır boş zamanlarında da alternatif işler yaparsa ileriki hayatında dinlenir ve çalışmak zorunda kalmaz .


Bunun için her şeyi yeri ve zamanında yapmalıyız ki bize olumlu sonuçlar versin . Hayatımızda belki çoğu şeyi  geri getirebiliriz ama zamanı asla geri getiremeyiz .  Atalarımız zamanın önemli olduğunu şu sözle dile getirmiştir : '' Terazi tartı ile, her şey vaktiyle ölçülür''. Bundan dolayı her işimizi zamanında yapmalı ve gelecekte pişman olmamak için ve rahat etmek için zamanında çok çalışmalı ve vaktin kıymetini bilmeliyiz .2 yorum:

Deneme