Dil ve Kültür İlişkisini Açıklayan Kompozisyon

Dil ve Kültür İlişkisini Açıklayan Kompozisyon
 

Dil bir milletin ortak olarak kullandığı, duygu ve düşüncelerini aktardığı araçtır . Kültür ise bir millete ait maddi ve manevi unsurların tamamına verilen addır . Örneğin mimari yapılar , yemekler , giyim kuşam , yazılı ve sözlü eserler kültürel ürünlere örnektir . Kültür bir milletin kendine has ürünleri olduğu için bu unsurların gelecek kuşaklara değişikliğe uğramadan ve bozulmadan aktarılması son derece önemlidir .

Dil kültürün gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlayan , kültürün en önemli taşıyıcısı ve aynasıdır . Yazılı ve sözlü kültür unsurları gelecek nesillere yalnızca dil sayesinde aktarılabilmektedir . Atasözleri , deyimler , maniler , halk hikayeleri dil sayesinde gelecek nesillere aktarılmış ve günümüze kadar varlığını sürdürmüştür . Şunu unutmamak gerekir ki dil bir milletin düşünce yapısının ifade edilmesini sağlar . Dil bozulduğunda düşünce bozulur , düşünce bozulunca da yaşam tarzı bozulur . Çünkü dil milli varlığımızın içine döküldüğü ve şekillendiği bir kaptır.


Dil ve kültür birbirinin tamamlayıcısıdır ve ayrılmaz birer parçasıdır . Diline sahip çıkan , dış etkenlerden koruyan bir millet milli benliğini yani kültürünü muhafaza etmiş olur . Tarihe baktığımızda kendi dilini unutan milletlerin zamanla tarih sahnesinden silindiğini görmekteyiz . Bunun en güzel kanıtı Sümerler ve Hititler gibi milletlerdir . Bugün bu milletler dünya üzerinde yaşıyor mu ?

İşte bu sebeple dilimize iyi sahip çıkmalıyız ki kültürümüzü de bozulmadan, en arı ve duru şekli ile gelecek nesillere aktarabilelim.1 yorum:

  1. Yazınız için çok teşekkür ederim.Ödevimde yardımcı oldunuz.

    YanıtlaSil

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...