Kaçan Balık Büyük Olur

     “Kaçan balık büyük olur” atasözü insanların kaçırdıkları fırsatları yaşadıkları üzüntü ve pişmanlığın etkisiyle olduğundan çok daha fazla görebildikleri anlamına gelmektedir.

     Zaman zaman çeşitli sebeplerle elimize geçen fırsatları değerlendiremediğimiz olur. Böyle zamanlarda yaşadığımız üzüntünün etkisi çok büyük olur. Hele bizim değerlendiremediğimiz fırsatı başka biri değerlendirmişse yaşadığımız hayal kırıklığı daha da artar. İnsanların elde edemedikleri şeyleri gözlerinde daha da büyütmeleri sebebiyle kaçan fırsatı gözlerinde gitgide daha da büyütürler.

     Avcılara dikkat ettiyseniz balık tutarken kolayca tuttukları kocaman bir balığa bile sevinmeleri kısa bir zaman sonra azalırken kaçırdıkları küçük bir balık için duydukları üzüntü uzun zaman sürer. Oysaki çok büyük balıklar tutmuştur. Bu durum galiba insanların bir şeyi elde etmeye çalışırken bir anda kaybetmelerinden ileri gelen hayal kırıklığı sebebiyledir.

     İnsanlar kaybetmeyi hiç sevmez. Kaybettiği zaman da büyük hayal kırıklıkları yaşar. Bu gibi hayal kırıklıklarına uğramamak için yapmamız gereken şey elimizdeki fırsatları zamanında değerlendirmektir. Zamanında değerlendiremediğimiz fırsatlar için de dövünmenin bize hiçbir faydası olmaz. Fırsat kaçtıysa eğer yapılması gereken kendimize yeni fırsatlar doğurmak için çabalamaktır. Bu sayede geçmişteki hataların üzüntüsünü kafamızda büyütmek yerine geleceğe bakmış oluruz.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme