Keskin Sirke Küpüne Zarar Konulu Kompozisyon

Keskin Sirke Küpüne Zarar Konulu Kompozisyon

Kişi hayatında bazı istenmeyen olay yaşayabilir . Bu olaylar karşısında sinirlerine hakim olamayarak  bağırır , çağırır , kendisine ve çevresine zarar verecek  şeyler yapabilir .  Ama bu zararı kişi daha çok kendine verir ve psikolojisi de olumsuz etkilenir .   İş  işten geçtiğinde pişman olsa da olan olmuştur artık .

İnsan öfkesine hakim olmayı bilmelidir .  Öfkelendiği zaman o ortamdan hızla uzaklaşmalı ve başka bir yere gitmelidir .  Ya da sessiz kalarak sakin kafa ile  düşünmeyi tercih etmelidir .  Böyle yaptığında kendisine zarar vermez .  Ama insan olduğumuz için her zaman güler yüzlü ve sakin olamıyoruz . Haksızlığa uğradığımızda ya da canımız yandığında hiddetlenip öç almak istiyoruz ve o hiddetle olmadık işler açıyoruz başımıza . Örneğin yoldan araba ile giderken arkadaki araba size düdük çalarak kırmızı ışıkta geçmenizi istiyor siz de yasak olduğu için geçmek istemiyorsunuz , bunun sonunda arabada çıkıp yumruk yumruğa kavgaya giriyorsunuz ve eliniz yüzünüz kan içinde kalıyor . Onun yerine  o kişiye cevap vermeyip  daha sonra da yolunuza devam edersiniz başınıza bela getirmemiş olursunuz . Ne demiş Mevlana; ''Öfke ve şiddette  ölü gibi ol '' diyerek insanın sağduyulu olması gerektiğini söylemiştir .


Bundan  dolayı yaşadığımız olaylar karşısında sakin olmaya çalışmalıyız ve şiddet ortamı oluşturmamalıyız . Çünkü öfke ile kalkan zararla oturur . Nedensiz şeyler için öfkelenmeyin . Öfkenizi kontrol etmeyi bilin . İşte o zaman  akıllı ve sağduyulu bir insan olursun ki canın yanmamış olur .
Keskin Sirke Küpüne Zarar Konulu Kompozisyon Keskin Sirke Küpüne Zarar Konulu Kompozisyon Reviewed by Hakkında Bilgi on 17:19:00 Rating: 5

Hiç yorum yok:

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Blogger tarafından desteklenmektedir.