Okul Olmasaydı Neler Olurdu ? Açıklayınız .


Okul Olmasaydı Neler Olurdu ? Açıklayınız .

Eğitimin bir plan ve program doğrultusunda verildiği en önemli kurum okuldur . Okul olmasaydı  eğitim diye bir şey olmazdı . Belki kimileri kendilerine göre çocuklarına belli bir eğitim verebilirlerdi ama bu  daimi olamazdı . Çünkü okulda plan vardır , program vardır , disiplin vardır . Okul çocuklara sadece eğitimin verildiği, onları akademik açıdan çok iyi yetiştiren yer değildir .

Okul aynı zamanda orada bulunan nitelikli öğretmenlerdir . İşte bu nitelikli öğretmenler de çocuklara sosyal olmayı öğretir . Çünkü sosyal olmayan bir çocuk ne kadar zeki olursa olsun , insan ilişkilerinde ne yazık ki çok zayıf kalır . Düşünsenize çok bilgin var fakat bunları karşı tarafa aktarabilecek iki üç cümle bile kuramıyorsun . İşte okul bize bunu öğretiyor . Onun için okullar olmalıdır , eğitim okulda olmalıdır . Eğitim daimi olmalıdır . Okul olmadığı zaman  çocuklar kültürlü olmazdı . Farklı kültürler hakkında bilgi edinmezdi . Farklılıklara saygı olmazdı , hoşgörü olmazdı . İnsanlarda empati kurma becerisi olmazdı . Tüm bunları yapan okuldur , öğretmenlerdir ve orada bulunan tüm çalışan değerli insanlardır . Okul olmadığı zaman bilim ve teknoloji gelişmezdi . Batıl inançları olan bir toplum ortaya çıkardı . Toplumlar her geçen gün daha da kötüye gider ve toplum içinde kargaşa ve kaos ortamı olurdu . Çünkü okulda eğitim almayan bir çocuk eğer anne ve babası bilgisizse bu çocuk hayatının sonuna  hayattaki olan bitenden habersiz olabilirdi ve kalıplaşmış bir takım hurafeler ile yaşamaya devam ederdi .

Okul insanı var eder, insanlığı yaşatır . Yeter ki orada bulunan öğretmenler vicdanlı , sorumlu , çalışkan kimseler olsun . Bunun için eğitime ve öğretime   özellikle de bu çağda daha çok önem verilmelidir ve  en büyük yatırım eğitime yapılmalı , okullara yapılmalı , insanlığa yapılmalıdır .

0 yorum:

Yorum Gönderme

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...