Bana Eksiksiz Bir Dil Ver Sana Mükemmel Bir Millet Yaratayım Sözü İle İlgili Kompozisyon Örneği

Bana Eksiksiz Bir Dil Ver Sana Mükemmel Bir Millet Yaratayım Sözü İle İlgili Kompozisyon Örneği

Dil toplum hayatı içerisinde bütün işlerin yürümesini sağlayan vazgeçilmez ve en temel araçtır . Ekonomiden sağlığa , sağlıktan eğitime kadar aklınıza gelebilecek her alanda dilin imkanlarını kullanarak hayatın devamını sağlarız . Bu sebeple dilin kullanımı ve gelişimi toplumun gelişimi ve ilerlemesi anlamına gelmektedir .

Ünlü filozof Konfüçyüs'e bir ülkeyi yönetmeye çağrılsaydı yapacağı ilk işin ne olduğu sorulur . Konfüçyüs ilk olarak dili düzeltmekle başlayacağını söyler . Çünkü dil bozulunca düşünceler doğru anlatılamaz , düşünceler anlatılamadığında yapılması gereken görevler yapılamaz . Görevler yapılamadığında ise düzen ve gelenekler bozulmaya başlar . Düzenin bozulduğu yerde adalet yolundan çıkar . Böyle bir ortamda halk şaşkınlığa düşer ve ne yapacağını bilemez .

Konfüçyüs'ün sözlerini tersinden düşünmemiz de mümkündür . Dili sağlam ve mükemmel olan milletler düşüncelerini doğru anlatır , işler düzenli yapılır , düzen sağlanır ve adalet korunur . Böyle bir ortamda halk da kendine güvenir ve kararlı olur .

Dili etkili kullanan insanlara dikkat edin . Bu insanlar toplum içerisinde saygı görür , fikirlerine değer verilir ve insanlar içinde sözü geçen bir birey haline gelir . İşte bir milletin dili de mükemmel olur , halk bu dili iyi bilir ve en iyi şekilde kullanırsa millet halinde toptan bir kalkınma kaçınılmaz hale gelir .


Milletimizin geleceği için dilimize sahip çıkmalı ve onu korumalıyız . Bu yalnızca kişisel bir görev değil aynı zamanda milli de bir ödevdir .

2 yorum:

  1. Tesekkur ederim çok yardımcı oldunuz Allah razı olsun ������

    YanıtlaSil
  2. Biz teşekkür ederiz beğendiğiniz için .

    YanıtlaSil

Deneme