İletişim Formu

Komşu Komşunun Külüne Muhtaçtır

   Zenginlik, yetenek vb. hasletler sayesinde bazı insanlar birçok şeye sahip olabilirler .  Buna rağmen yine de hiç aklımıza gelmeyen bir anda  o an bizde bulunmayan bir şeye ihtiyaç duyabiliriz . Yaşadığımız böylesi bir durum karşısında ilk olarak yardımımıza koşacak olan kişiler komşularımızdır .

     "Komşu komşunun külüne muhtaçtır " atasözü komşuluğun ve komşuluk ilişkilerinin ne kadar önemli olduğunu anlatan bir atasözüdür . Bazı insanlara bu söz biraz abartılı gelebilir ama gerçekten de komşular birbirlerinin eksikliklerini tamamlar ve adeta bir elmanın iki yarısı gibi olurlar .  Belki maddi manada herhangi bir şeye gereksinimiz olmayabilir ama kapımızı çalıp da bir hal hatır soracak , kapıda karşılaşınca bize tebessüm edecek insanlara ihtiyacımız vardır . Eğer insanlar birbirlerine ihtiyaç duymasaydı herkes bir yerlerde yalnız başına yaşar köyler , şehirler kurmak ihtiyacını hissetmezlerdi .

      İnsanların birbirlerine birçok yönden muhtaç olmaları birlikte yaşamalarına sebep oldu ve köyler şehirler kurularak topluluk içinde yaşanmaya başladı . Her dönemin kendine has özellikleri vardır . Yaşadığımız dönemde büyük apartmanlarda kocaman bir mahalleyi içine alacak kadar insan bir arada yaşıyor . Fiziksel olarak insanlar bu kadar birbirine yakın olmalarına rağmen yüreklerin birbirinden bu kadar ayrı düştüğü bir dönem de olmadı her halde . Evler neredeyse birbirine yapıştı , etrafımızdaki insanların sayısı çoğaldı ama komşuluk ilişkileri azaldı . Teknolojinin esir aldığı evlere tıkılan insanlar birbirinden habersiz yaşamaya başladı . Böylesi bir yaşam tarzı yan yana yaşayan insanları birbirini tanımaz hale getirdi .

    Yakın akrabalar bile yeri geldiğinden komşularımız kadar bize yakın olamazlar . Komşular fark eder ilk olarak dertlerimizi ve sıkıntılarımızı . Doğal olarak da  ilk olarak yardımımıza onlar koşar . Böyle bir komşuluk için aramıza duvarlar örmememiz gerekir tabi. Hiç bir insan yalnız başına her şeye yetemez. Bu yüzden komşularımızı sıkıntılarına karşı duyarlı olmalıyız .

1 Yorum

Yorumlarınızı yorumlama biçimini 'Anonim' seçerek isim, mail, adresi vb. yazmak ile uğraşmadan kolayca yayınlayabilirsiniz. Küçük bir teşekkürün bile bizim için çok önemli ve değerli olduğunu unutmayın. 

  1. Ben bu siteyi çok beğeniyorum hep burayı kullanıyorum.

    YanıtlaSil