Okumak Özgürlüktür İle İlgili Kompozisyon

Okumak Özgürlüktür İle İlgili Kompozisyon

İnsanoğlu doğduğu andan itibaren her şeyi öğrenmek ister . Bu öğrenme isteği onları okumaya yöneltir . Çünkü okumak insana bilmediği şeyleri öğretir , birey bilgi sahibi olur , aydın olur , kalıplaşmış bilgilerlerle yetinmez ve daha fazla araştırmak ister . Kitap okumak , insanı özgürleştirir . Çünkü insan okuduğu ile istediği hayalleri kurar , istediği yerlere gider ve hayal bile olsa istediği dünyada yaşar .

Tabi ki sadece bu anlamda özgürlük sağlamaz okumak . Okuyan insanın hedefleri olur . Bu hedefleri gerçekleştiren insan kendi ilgi ve yeteneğine göre bir meslek seçer ve o alanda en iyisi olmak seçer . İşinde uzman olan kişi bu işten kazandığı ücret ile  dilediği gibi bir hayat yaşar , kimseye muhtaç olmaz çünkü okumak insanı hür yapar . Kişi hiç kimsenin baskısı altında kalmadan dilediği kitabı okur ve kendini geliştirir .  Tabi bunun olması için  o toplumda düşünce özgürlüğünün de olması gerekir . Örneğin tarihe şöyle bir baktığımızda İyonya'da düşünce özgürlüğü olduğu için o dönemde yetişmiş bilim adamları istediği kitapları okumuş , kendini geliştirmiş ve yetiştiği topluma faydalı insanlar olmuştur . Çünkü okumak onları özgür kılmış ve onlar da yeni bilim dallarının ortaya çıkmasını sağlamıştır . 


Bunun için , özgür olmak için, dilediğin gibi düşünmek ve düşüncelerini hiç kimseye zarar vermeden söyleyebilmek için hiç durmadan okumalı ve kendimizi ve içinde bulunduğumuz toplumu yetiştirmeliyiz.
Okumak Özgürlüktür İle İlgili Kompozisyon Okumak Özgürlüktür İle İlgili Kompozisyon Reviewed by Hakkında Bilgi on 18:40:00 Rating: 5

Hiç yorum yok:

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Blogger tarafından desteklenmektedir.