Düşünce Özgürlüğü ve Bilimsel Gelişme

    Bilim araştırma , öğrenme, sınama yoluyla gelişir . Bilimin gelişebilmesi için mutlaka özgür bir çalışma ortama olmalıdır . Kısıtlanan , yasaklanan insanlardan bilimsel gelişmeler yapmaları beklenemez .

    Ortaçağda kilisenin egemen olduğu Avrupa ' da bilimsel gelişmeler adeta yasaklanmıştı . Sorgulamanın , araştırmanın , öğrenmenin suç olduğu bir ortam vardı . Galileo dünyanın güneş etrafında döndüğünü söylemesi üzerine kilise tarafından kafirlikle itham edilmiş ve bu düşüncelerinden vazgeçmediği taktirde idam edileceği söylenmiştir . Bu olay düşünce özgürlüğünün bilimin gelişimi için ne kadar önemli olduğunu gösteren çok güzel bir örnektir .

    Bilim insanları yenilikleri yapabilmek için kısıtlamalardan uzak özgürce çalışabileceği ortamlar bulmalıdır . Dogma dediğimiz değişmez bilgilerin olduğu düşünülen ortamlarda bilim gelişmez . Sorgulayan , araştıran , deneyen insanlar sayesinde bilimsel gelişmeler ortaya çıkabilir .

     Bir bilim insanı düşünün ki yalnızca şu konuları araştırabilirsin , bu alana hiç girme  vb. telkinlere uğrasın . Böyle bir insandan bilimsel gelişmeler yapması beklenemez . düşünce özgürlüğü olmalı ki insanlık daha ileriye gidebilsin .


UYARI: SİTEDE YAYINLANAN YAZILARIN BAŞKA SİTELERDE KULLANILMASI SUÇTUR. FİKİR VE SANAT ESERLERİNİ KORUMA KANUNU GEREĞİNCE YAZILARI KOPYALADIĞI TESPİT EDİLEN KİŞİLERLE İLGİLİ YASAL YOLLARA BAŞVURULACAKTIR!.. YAZILAR SİTEYE AKTİF LİNK VERİLEREK KOPYALANABİLİR.

Share :

Facebook Twitter Google+
0 Komentar untuk "Düşünce Özgürlüğü ve Bilimsel Gelişme"

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Back To Top