Farklı Din ve İnanca Sahip İnsanlarla Bir Arada Hoşgörü İçerisinde Yaşamanın Önemi

     Hoşgörü bizim gibi düşünmeyen , bizim gibi yaşamayan , bizim gibi inanmayan insanlara karşı duyduğumuz tahammüle verilen addır . Hoşgörü içerisinde saygıyı sevgiyi barındırır . Hayatın tüm renklerini kuşatabilmektir hoşgörü .

     İnsanlar kısım kısım yaratılmıştır . Kimisinin deri rengi farklı , kimisinin dini farklı , kimisinin dili farklı. Hatta aynı milletten aynı dinden olan insanların bile birbirlerinden farklı onlarca , yüzlerce özelliği var . Hoşgörülü insanlar bu gerçeği bilir ve bunun dünyanın bir güzelliği olduğunun farkına varır . Kendisi gibi olmayanları dışlamak yerine onları anlamaya çalışır ve onlarında kendiyle aynı haklara sahip olduğu gerçeğini kabullenir .

     Özellikle dini inançlar konusunda hoşgörü ile ilgili insanların büyük sıkıntıları vardır . Farklı dine inananlara karşı düşmanca bakış , onların yaşamaya bile hakları olmadığını düşünmek gibi uç boyutlara vardıranlar bile olur konuyu . Oysaki dünya herkese yetecek kadar geniştir . Başkalarına saygılı olmayı onların inançlarına yaşama hakkı tanımayı bir zayıflık olarak görmemek gerekir . Bu aksine bir büyüklüktür. Kuvvetli olanın zayıfı ezmesi beklenen bir şeydir. Esas büyüklük güçlü olduğu halde zayıfların hakkını gözetebilmekte gizlidir .


     Bizim tarihimiz hoşgörü örnekleri ile doludur . Mevlanalar , Osmanlı hoşgörüsü ve daha niceleri . Osmanlı Devleti en güçlü dönemlerinde bile azınlıkları ve onların ibadethanelerini her zaman korumuş ve gereken yardımı yapmıştır . Bu hoşgörü ve insanlığın en güzel örneklerindendir . Dünyanın savaşlar , kan ve göz yaşından bir an önce kurtulabilmesinin tek çaresi hoşgörüye dayalı dünya düzenini kurmaktır .
UYARI: SİTEDE YAYINLANAN YAZILARIN BAŞKA SİTELERDE KULLANILMASI SUÇTUR. FİKİR VE SANAT ESERLERİNİ KORUMA KANUNU GEREĞİNCE YAZILARI KOPYALADIĞI TESPİT EDİLEN KİŞİLERLE İLGİLİ YASAL YOLLARA BAŞVURULACAKTIR!.. YAZILAR SİTEYE AKTİF LİNK VERİLEREK KOPYALANABİLİR.

Share :

Facebook Twitter Google+
0 Komentar untuk "Farklı Din ve İnanca Sahip İnsanlarla Bir Arada Hoşgörü İçerisinde Yaşamanın Önemi"

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Back To Top