Ana Dilimizi Korumanın Önemi Hakkında Kompozisyon Yazınız.

Ana Dilimizi Korumanın Önemi Hakkında Kompozisyon Yazınız.

 

Dünyaya gözümü açtığımızda duyduğumuz ilk ses  anne sesi, ilk koku anne kokusudur. Çünkü insan dokuz ay boyunca içinde yaşadığı anne karnında annesine alışmıştır. Annenin konuştuğu dil bebeğin  o dile alışmasını sağlamıştır. Bunun için de dil çok önemlidir ve her zaman ana dilimizi iyi öğrenmek, onu yüceltmek ve geliştirmek  bizlerin sorumluluğu olmalıdır. Dil bir milletin kimliğidir, bir milletin kültürüdür ve en değerlisidir. Ana dline,  öz diline önem vermeyen milletler kısa zamanda yozlaşmaya  başlar. Hal böyle olunca da ne kültür kalır, ne de  benlik. 

 

Ana dilimiz bizim biribirimizi anladığımız, yaşadığımız çevredeki insanlar ile karşılıklı iletişim kurduğumuz en önemli aracımızdır. Onu yok etmemeliyiz. İnsan ana dilinin önemini en çok da yabancı ülkelere gidince onlar. Yabancı ülkede  dilini bilmeyen ve kendi konuştuğu dili anlamayan insanlara karşı soğuk olur ve ana dilini konuşan insanlara özlem duyar. Kişi yaşadığı yabancı  ülkede her ne kadar o ülkenin dilini öğrense de kendi dilini konuştuğu bir kişiye rastlayınca çok mutlu olur ve memleketine olan özlemi, ana diline olan özlemi bir kat daha artar.

Ana dilimizin güzel Türkçemizin değerini her zaman bilmeliyiz. İş yerlerimize, alışveriş merkezlerimize, lokantalarımıza vb. Türkçe isimler koymalıyız. Daha çok para kazanmak için, daha çok dikkat çekmek için yabancı adlar kullanan kimi iş yerleri  ne yazık ki ana dile büyük darbe vurmakta ve ana dilimizin, kültürümüzün göz göre göre yok olmasına seyirci kalmaktadır. Bu olumsuzlukların yaşanmaması için her yere Türkçe adlar vermeliyiz ve ana dilimizi dünya dilleri arasına hak ettiği yere getirmeli  ve onu hep  geliştirmeliyiz. Çünkü bir millet ancak ana dili ile var olur ve ana dili ile zengin olur. Gazi Mustafa Kemal’in ana dilin önemi ile ilgili şu sözü de hiçbir zaman  unutmamalıyız:

 

*‘’ Türk milletinin dili Türkçedir. Türk Dili dünyada en güzel, en zengin ve kolay olabilecek bir dildir. Onun için her Türk, dilini çok sevip onu yükseltmek için çalışır. Bir de Türk Dili, Türk milleti için kutsal bir hazinedir. Çünkü Türk milleti geçirdiği sonsuz felaketler içinde ahlakını, göreneklerini, anılarını, çıkarlarını kısacası; bugün kendisini millet yapan her niteliğinin, dili sayesinde korunduğunu görüyor. Türk Dili, Türk ulusunun yüreğidir, beynidir.’’

0 yorum:

Yorum Gönderme

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...