Ailenizin Düğün Gelenekleri Nelerdir? Aile Büyüklerinize Danışarak Öğreniniz.


Ailenizin  Düğün Gelenekleri Nelerdir?  Aile  Büyüklerinize   Danışarak    Öğreniniz.  

Ülkemizde düğünler kültürümüzün bir parçasıdır.  Çeşitli düğün geleneklerimiz vardır.  Bizim düğün geleneklerimiz şöyledir: Erkek tarafı önceden kız tarafına haber ederek kızı istemeye gider. Kızı istemeye giderken kıza çiçek ve çikolata alınır. Aileler tanışır ve daha sonra Allah’ın izni, Peygamber’in kavli ile gelin  babasından istenir. Daha sonra  yüzük takılır. Sonra düğün hazırlıklarına başlanır. 

Düğün hazırlıkları da yöreden yöreye değişir. Bizim yöremizde ise düğün gelenekleri şöyledir: Kız tarafı   mutfak eşyalarını alır, erkek tarafı da yatak odası takımını, kanepeleri  vb. alır. Aileler gücü yettiğince çocuklarına altın takar. Eşten, dosttan gelen takılar damat ve geline kalır.  Toplanan takılar ile evlenen  çifte verilir ve onların eksiklerinin giderilmesi sağlanır. Düğünde çeşitli  oyunlar oynanır. Halaylar çekilir, Ankara havasında oyunlar oynanır. Her çeşit oyunlar oynanabilir.  Düğünden önce erkek evinde bayrak dikilir ve gelen konuklara fıstık ve akide şekeri ikram edilir. Gelinin  üzerinden içinde bozuk para, buğday, pirinç, şeker vb. olan tabak dökülür.

Gelin eve ilk adımını atarken  geline  ayağı ile bardak kırdırılır. Gelin anne evinden alınırken damattan sandık parası alınır. Yol kesilir ve damat tarafından para alınır. Gelinin  büyük abisi , abisi yoksa babası gelinin beline kırmızı kurdela takar. Daha birçok geleneklerimiz vardır.

Not: Geleneksel Müzik Aletlerimizin Adalarını Araştırınız.
* Zurna
* Davul
* Def
* Bağlama
* Yaylı Tambur
* Kemençe
* Bağlama
* Ud
* Kava
* Gayda
* Tapan
* Tambura
* Tapan
* Tarabuka  gibi geleneksel müzik aletlerimiz vardır.

0 yorum:

Yorum Gönderme

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...