Özgür Olmak Sizce Neden Önemlidir?


Özgür  Olmak Sizce Neden Önemlidir?  

Özgür olmak  çok önemlidir. Çünkü Özgürlük olunca insan başkasının yaşamına zarar vermeden istediği gibi yaşayabilir ve iradesi ile istediğini yapabilir. Özgür olunmadığı zaman ise her zaman bir başkasına bağımlılık olur. Bağımlı yaşamak da kişinin  gerçek kişiliğini yaşayamamasına ve hissetmemesine neden olur. Kişi kendi kararlarını kendi veremez, kendine güveni olamaz ve  öz benliğe sahip olamaz. İşte tüm bunlardan dolayı özgür olmak  çok ama çok önemlidir ve hassas bir konudur.


Özgür Olmak, İstediğimiz Her Şeyi Yapabilmek Midir? Örneklerle Açıklayınız.

Özgür olmak istediğimiz her şeyi yapabilmek değildir. Kişi istediği her şeyi yapamaz. Çünkü istediğimiz her şeyi   yapmaya çalışırsak başka insanların özgür yaşama hakkını da gasp etmiş oluruz ve onların özgürlüğüne engel olmuş oluruz. Özgür olmak, başkalarının yaşamına müdahale etmeden, bağımsızca , istediğin şekilde yaşayabilmek demektir.  Örneğin;  Apartmanda oturan bir kimse son sesle müzik açtıysa ve bu da  alt katta  hasta olan bir yaşlı amcayı rahatsız ettiyse bunun adı özgürlük olmaz. Bunun adı hak ihlali olur ve başkalarının özgürlüğünü, dinlenme hakkını  çalma olur. Onun için kimseye  zarar vermeden dilediklerimizi yapmalıyız ve bu şekilde yaşamanın keyfine varmalıyız.

0 yorum:

Yorum Gönderme

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...