Vatanınızdan, Memleketinizden Uzun Süre Ayrı Kalsaydınız Nasıl Etkilenirdiniz, Neler Hissedersiniz ?


Vatanınızdan, Memleketinizden Uzun Süre Ayrı Kalsaydınız Nasıl Etkilenirdiniz, Neler Hissedersiniz ?

Vatanım benim için  su içmek kadar , ekmek yemek kadar  önemli bir gereksinimdir . Çünkü ben bu gereksinimlerimi ,  sosyal gereksinimlerimi ve   pskolojik gereksinimlerimi ancak ve ancak vatanım içinde özgürce yaşayarak gerçekleştirebilirim . Vatanımdan, memleketimden uzun süre ayrı kalsaydım elbette çok zor günler ile karşı karşıya kalabilirdim . Gittiğim yerlerde konuşan insanlarını dilini anlamadığım için oraları hiç benimseyemezdim .

Devamlı bir şüphe içinde yaklaşırdım her şeye . Acaba bu konuşan insanlar benim hakkımda olumsuz şeyler mi söylüyor diye düşünmeden geçmezdim . Kendi ülkemde devam ettirdiğim okulumu yarım bıraktığım için burada daha değişik eğitim sistemi olduğu için  buraya uyum sağlamakta zorluk çekerdim . Kendimi büyük bir boşluk içinde hissederdim . Evimizi, avlumuzda annemin saksıya diktiği o muhteşem çiçeklerimizin kokusunu özlerdim . Annemin arkadaşlarım ile dışarıda oyun oynarken hadi kızım yemek saati geldi  demesini hatırlar ve bu duruma da çok ağlardım . Komşumuz Ayşe Hanımı , Mehmet Amcayı özlerdim . Onların birbiri ile münakaşalarını bile özlerdim . Babamın ben hasta olduğum zaman bana sımsıkı sarılıp beni vatanımdaki hastaneye götürmesini ve oradaki sağlık çalışanlarının bana güler yüzle davranmasını özlerdim . Dedemin eşeği ile türkü çığırarak beni de arkasına alıp götürdüğü günleri hatırladıkça gözyaşlarına boğulurdum . Kardeşlerimle  evimizdeki oyuncuklar için yaptığımız kavgayı özlerdim . Gittiğim yere uyum sağlamakta  çok zorlanırdım .

Hiç tanımadığım insanlara hemen güvenemezdim . Yeni bir yurtta yaşamak ve gelecek korkusu için ne olacağını bilememek beni mutsuz ederdi . Psikolojik sorunlar yaşayabilirdim .

0 yorum:

Yorum Gönderme

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...