Düşünce Özgürlüğünün Bilimsel Çalışmaların Gelişmesi ve Yaygınlaşmasına Etkisini Anlatan Bir Kompozisyon - Kompozisyon Örnekleri

Popüler Yayınlar

Düşünce Özgürlüğünün Bilimsel Çalışmaların Gelişmesi ve Yaygınlaşmasına Etkisini Anlatan Bir Kompozisyon

    0

Düşünce Özgürlüğünün Bilimsel  Çalışmaların  Gelişmesi ve Yaygınlaşmasına  Etkisini Anlatan Bir Kompozisyon

Özgürlüğün olduğu toplumlarda  özellikle de düşünce özgürlüğünün olduğu  toplumlarda gelişme ve ilerleme kaçınılmazdır . Düşünce özgürlüğüne sahip olan toplumun insanları bu sahip oldukları bilgiler ile  ilim ve fen yolunda ilerler , çeşitli deney ve gözlemler yaparak  öğrenmek istedikleri bilgilere  ulaşır.

Bir toplumda yaşayan insanlar düşünce özgürlüğünden yoksunsa o toplumda bilimsel alanda da , eğitim alanında da , ekonomi ve diğer birçok alanda ilerleme sağlanamaz . Baskının olduğu yerde , düşünce özgürlüğüne gem vurulan yerde ne insanlar gelişir, ne bilim ve teknoloji gelişir, ne de dünya gelişir . Bilimsel çalışmaların önündeki en büyük engel de zaten kişinin düşünce özgürlüğüne müdahale edilmesidir . Örneğin ;  Orta Çağ'da din adamları kişilerin düşünce özgürlüğüne engel oldukları için bilim ve ilimin gelişmesine büyük darbe vurmuşlar ve skolastik düşünce yüzünden insanlar yıllarca kandırılmış ve insanlığın gelişmesi engellenmiştir . O dönemde bilimsel gelişmeler ile uğraşan bilim adamlarına çeşitli cezalar verilmiştir ve  hiçbir şeyin sorgulanmaması gerektiği inancı hakim olmuştur . Fakat daha sonra Aydınlanma Çağı'na geçilince insanlar düşünce özgürlüğüne sahip olmuşlar ve bilim yolunda gelişmeler daha çok hızlanmış , din adamlarına duyulan güven azalmıştır . Bir diğer örnek ise İyonları verebiliriz . İyonlar ticarette geliştikleri için bilim , kültür hayatına çok önem vermişler  bundan dolayı orada düşünce özgürlüğü gelişmiş , özgür düşünce ve bilim gelişmiştir .  Düşünce özgürlüğü sağlandığı için birçok bilim adamı ortaya çıkmıştır . Mesela;  Hipokrat; tıp  alanında, Anaksimenes Fizik alanında,  Tales Güneş tutulması hakkında , Diyojen felsefede , Pisagor matematikte çeşitli görüşler ortaya atarak bilimin gelişmesine büyük katkı sağlamış bilim adamları olarak tarihe geçmişlerdir .

Görüldüğü gibi özgürlüğün , bilimsel özgürlüğün olduğu yerde her türlü gelişme de olacak ve toplum daha çok kalkınacaktır .


Hiç yorum yok:
Write yorum

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

© 2014 Kompozisyon Örnekleri. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.