Damlaya Damlaya Göl Olur

     “Damlaya damlaya göl olur” atasözü önemsiz gördüğümüz , miktar olarak az olarak düşündüğümüz şeylerin biriktirildiği taktirde zamanla büyük meblağlar haline gelebileceği anlamına gelmektedir .

     “Çok azdan olur” diye bir söz vardır . Özellikle maddi konularda bu söz oldukça doğrudur . Üç beş kuruş tek başına çok bir anlam ifade etmeyebilir ama bu miktarlar birleştiği zaman bir sonra bakarsınız ki bir ihtiyacımızı karşılayabilecek hale gelmiş . Çocukken birçoğumuzun kumbaraları olmuştur . Anne babalarımız ceplerindeki bozuklukları bu kumbaralara atarlardı . Birkaç ay sonra bu kumbaralar açıldığında içerisinde biriken paralar hiç de azımsanmayacak meblağlara ulaşırdı . Bu atasözümüze en güzel örnek çocukluğumuzdaki bu kumbaralardır herhalde .

     Elimizdeki her şeyin değerini bilmeliyiz . Mesela mahallemizde fakir bir aile var diyelim . Herkes ben tek başıma ne kadar yardımcı olabilirim diye düşünürse belki gerçekten de önemli bir yardımda bulunamayız . Ama herkes elindekini birleştirirse büyük ihtimalle o aileye önemli bir yardım yapabiliriz . Bu örnekte damlaya damlaya göl olur sözü için çok güzel bir misal olarak verilebilir .

     Var olan her şeyin bir değeri vardır . Hele bir araya geldiğinde daha büyük değer ifade ederler . Bu sebeple hiçbir şeyi kıymetsiz görmemeli ve küçük şeylerin bir araya geldiğinde büyük faydalar sağlayabileceğini unutmamalıyız . Özellikle günümüzde kaynakların gitgide azaldığını düşünecek olursak  bir çöpün bile büyük kıymeti vardır . Gençlere ve çocuklara hep daha fazlasına sahip olmanın öğütlendiği günümüz dünyasında damlaya damlaya göl olur atasözü güzel bir öğüt ve örnektir . 

9 yorum:

Deneme