Azim

     İnsanın hayatında en önemli etkiye sahip özelliklerden biri azimdir . Azim ; kararlı olmak , bir işi yapabileceğine inanmak demektir .Azimli insanlar yenilgiyi defterlerinden silmişlerdir .

     Azim tabiri caizse çelikten bir iradeye sahip olmaktır . Pes etmeden başladığı işi kararlılıkla sonuca erdiren insanlar adeta bir azim abidesidir . Hayatta her şey bir emeğin sonucudur . Çalışmadan , çabalamadan , alın teri dökmeden hiçbir şey kazanılamaz . Azimli insan önüne çıkan engeller karşısında yılgınlığa düşmez , kolayca hedeflerinden vaz geçip bir köşeye çekilmez .

     Çalışkanlık azimli insanların en belirgin özelliğidir . Kendilerine belirledikleri hedeflere ulaşmak için karamsarlığa düşmeden , olumsuzluklardan bile fırsat çıkarmayı bilirler . Azim hayatımızın her aşamasında yanımızda olması gereken bir dosttur . Öyle bir dosttur ki hiçbir zaman bizim moralimizi bozmaz , her daim bizi cesaretlendirir . Onun dostluğu zor zamanlarda bile bizi gayrete getirmeye yeter .  Azim öyle bir dosttur ki her zaman bizim daha ileriye ulaşmamızı ister .


     Kısa ömrümüzde bizi başarıya ulaştırabilecek yegane özelliğimiz azmimizdir . Azmi olmayan insan dünya kadar malın mülkün mirasına da konsa kısa sürede sefalete düşer . çünkü hazıra dağlar dayanmaz . Azim yoksa bir adım ileriye gidemeyiz . Bu yüzden hayattan beklentileri olanların yapması gereken azimli bir biçimde çalışmak ve kendini geliştirmektir .

2 yorum:

  1. Çok güzel gerçekten çok teşekkür ederim insanlara bunu açıklamak çok zordu siz başarmışsınız

    YanıtlaSil

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...