Çocukluk Dönemi Niçin Hayatımızın En Güzel Dönemlerinden Biridir Kompozisyon

Çocukluk Dönemi Niçin Hayatımızın En Güzel Dönemlerinden Biridir Kompozisyon

Her insanın çocukluk dönemi vardır .  Bu dönemi hatırladığımızda en güzel dönemlerimizden biridir diyebilirim . Çocuk olduğun için dünya dertleri  ile fazla uğraşmıyorsun . Tek amacın karnını doyurmak , bağda bahçede dilediğin kadar oynamak , geçim derdin yok , eve nasıl ekmek götüreceğim gibi derdi olmaz insanın o çağda . Çünkü çocukluk dönemindeki birey henüz olgunlaşmamış ve soyut düşünme becerisine tam ulaşamamıştır , tabi ki çocukluğunu yaşayamayan arkadaşlarımız için demiyorum bunları . Kimi çocuklar gerçekten yaşayamamıştır ve hayat şartları böyle gerektirmiştir .

İnsan çocukken çok mutlu olur.  Okula gider, orada oyun arkadaşları olur, sınıf arkadaşları olur ve çeşitli oyunlar oynarlar . İnsanın yediği her şeyin tadının çocuklukta olduğunu da şimdi anlıyorum . Çünkü ben yoksul bir ailen geliyorum . Mesela bizim elma bahçemiz vardı , babam memur olmadığı için düzenli bir maaşı yoktu.  Sekiz kardeşli bir ailede büyümüştüm ama içi dolu zengin bir ailem vardı . Maddi durumumuz düşük olduğu için her istediğim abur cuburu alamaz , bana verilen bir şekeri küçük küçük ısırarak yerdim ve hemen bitmesini istemezdim . Çünkü o şekeri ya da çikolatayı her zaman bulamayabilirdi . Evde çay olsa, şeker olmaz, şeker olsa çay olmaz . Çünkü geniş bir aileydik ve durumumuz yoktu . Tek güvencemiz biricik babamızdı ve elma bahçemizdi . O zamanlar bu zor durumları yaşamıştım ama bir tadı tuzu vardı her şeyin .  Çünkü içinde sevgi vardı her şeyin . Evimize ayda yılda bir tavuk alınır annem herkese paylaştırır ve kendine kalmazdı . Bu defa biz anneme verirdik payımıza düşen etten . O etin tadı bile bir başkaydı çünkü her zaman yiyemiyordun , ne bileyim olmayınca olmuyordu işte bazı şeyler.  Kalabalık bir ailede doğduğum için kardeşlerimin olması bana güç veriyor ve bulduğumuz bir şeyi aramızda paylaşarak yerdik hep . Tek yemek asla olmazdı , çünkü tek yemenin tadı ve zevki olmazdı .  Şu an istediğim her şeye sahibim ama yediğim o çocukluk dönemindeki şekerin tadını bana asla hiçbir şey veremez . Çünkü o başkaydı anlatılmaz , yaşanır hakikaten . 


Bundan dolayı çocukluk dönemim farklıdır benim için . Kalabalık bir aile büyüdüğüm için çocukluğumu doya doya yaşadım çünkü oyun arkadaşlarım her an yanımda olan kardeşlerimdi . O oyunları hiç unutamıyorum çünkü aramızda birlik ve beraberlik içinde oynadığımız için büyük bir sevgi bağı vardı .  Belki yine yoksul olabilirim ama keşke o dönemlere yine dönebilsem ve hep çocuk kalsam .  Büyüyünce ve olgunlaşınca değişiyor çünkü her şey ve insanlar .
UYARI: SİTEDE YAYINLANAN YAZILARIN BAŞKA SİTELERDE KULLANILMASI SUÇTUR. FİKİR VE SANAT ESERLERİNİ KORUMA KANUNU GEREĞİNCE YAZILARI KOPYALADIĞI TESPİT EDİLEN KİŞİLERLE İLGİLİ YASAL YOLLARA BAŞVURULACAKTIR!.. YAZILAR SİTEYE AKTİF LİNK VERİLEREK KOPYALANABİLİR.

Share :

Facebook Twitter Google+
0 Komentar untuk "Çocukluk Dönemi Niçin Hayatımızın En Güzel Dönemlerinden Biridir Kompozisyon"

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Back To Top