Söz Ola Kese Savaşı Söz Ola Kestire Başı Sözü İle İlgili Kompozisyon

Söz Ola Kese Savaşı Söz Ola Kestire Başı Sözü İle İlgili Kompozisyon

 Atalarımız çok güzel söylemişler . İnsan diliyle rezil de olur vezir de diye . Dil insanlar arasında iletişimi sağlayan en önemli uzvumuzdur . İnsan diline hakim olmalıdır . Olur olmadık yerlerde  boş   boş  konuşmamalıdır.   

Devletler arasında da savaşlar ortak bir iletişim yolu bulamadıklarından dolayı çıkmıştır . Halbuki uygun ortam olsa iletişim sağlanabilse belki savaşlar da olmayacaktır . Birey diline sahip  olmalıdır ki girdiği ortamda saygı görsün . Toplumumuzda çok konuşan insan sevilmez çünkü çok konuşanda yalan eksik olmaz der atalarımız . İnsanlarla iletişim kurarken kibar olmalıyız , kaba olursak insanların nefretini kazanırız . İnsanları  çok fazla eleştirmemeliyiz . Dilimize sahip çıkmalıyız. Örneğin Türk Edebiyatının önemli şairlerinden Nefi  çok hicivci yazılar yazdığı için 4. Murat tarafından  boğularak öldürtülmüş, bunun üzerine yazılan yazı şudur: ''Gökten nazire indi siham ı kazasına,  Nefi diliyle uğradı Hakkın belasına'' denilerek  insanın diline hakim olması gerektiği  vurgulanmıştır . Çünkü dilin kemiği yoktur.


Buradan da anlaşılacağı gibi insanın eline, diline ve beline sahip olması gerekir atalarımızın da söylediği gibi  . Yerinde söz söylemesini bilen insanın başına bela gelmez. Bunun için doğru ve uygun zamanda duygularımızı dile getirmeliyiz.
Söz Ola Kese Savaşı Söz Ola Kestire Başı Sözü İle İlgili Kompozisyon Söz Ola Kese Savaşı Söz Ola Kestire Başı Sözü İle İlgili Kompozisyon Reviewed by Hakkında Bilgi on 09:38:00 Rating: 5

Hiç yorum yok:

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Blogger tarafından desteklenmektedir.