"Saçını Süpürge Etmek" Deyiminin Hikayesi

Özet : " Saçını süpürge etmek " deyiminin anlamı ve ortaya çıkış hikayesi 

Saçını Süpürge Etmek Deyiminin Anlamı

Çok emek vermek , bir insan için kendi zevklerinden vazgeçip onun uğruna her şeyi yapmak anlamına gelir . Özellikle kendisi yemeyip bizlere yediren , kendisi giymeyip en güzel giysileri bizlere alan ve her konuda fedakarlığını esirgemeyen annelerimizin çok kullandığı bir deyimdir .

Saçını Süpürge Etmek Deyiminin Ortaya Çıkış Hikayesi

Eskiden kadınların saçlarını uzatmazı adeta bir gelenek gibiydi . Bir kadının saçı ne kadar uzun olursa o kadar iyi kabul edilirdi . Kadınlar ev işlerini yaparken özellikle evi süpürmek için yere doğru eğildiklerinde saçları da boyunlarından dökülür ve adeta tüm evi bir süpürge gibi dolaşırdı .


UYARI: SİTEDE YAYINLANAN YAZILARIN BAŞKA SİTELERDE KULLANILMASI SUÇTUR. FİKİR VE SANAT ESERLERİNİ KORUMA KANUNU GEREĞİNCE YAZILARI KOPYALADIĞI TESPİT EDİLEN KİŞİLERLE İLGİLİ YASAL YOLLARA BAŞVURULACAKTIR!.. YAZILAR SİTEYE AKTİF LİNK VERİLEREK KOPYALANABİLİR.

Share :

Facebook Twitter Google+
0 Komentar untuk ""Saçını Süpürge Etmek" Deyiminin Hikayesi "

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Back To Top