Birlik Beraberlik İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

Özet : birlik beraberlik ile ilgili atasözleri ve anlamları, dayanışma ile ilgili atasözleri ve anlamları

- Birlikten kuvvet doğar

Anlamı: İnsanın tek başına gücü yetmeyeceği şeyler vardır . Birlik beraberlik içerisinde hareket edildiği zaman insanlar yalnız başına yapamayacağı şeyleri rahatlıkla yapabilir .

-El el ile, değirmen yel ile:

Anlamı:Günümüzde pek kalmasa da eskiden yel değirmenleri vardı . Bu değirmenlerin çalışabilmesi için rüzgara ihtiyaç vardı . Aynen bu örnekte olduğu gibi insanların bazı işleri yapabilmesi için de başka insanların yardımına ihtiyacı vardır .

-Yalnız taş duvar olmaz:

Anlamı:Tek bir tane taşla duvar örebilir miyiz ? Elbette ki hayır . Hayatta da yalnız başımıza verdiğimiz mücadele bir yere kadardır . Başarılı olmak ya da zorlukların üstesinden gelebilmek için birlik beraberlik içerisinde hareket etmek gerekir .

- Tek kanatla kuş uçmaz :  

Anlamı : Bir parçası eksik olan, olması gerektiği gibi davranamaz . Kuşun bir kanadı eksikse uçamaz , insanlar da yalnız başına kaldığında , kimsenin yardımını almadığında bir yanı eksiktir ve başarılı olması mümkün değildir .

-Bir Elin Nesi Var İki Elin Sesi Var:

Anlamı:İnsan yalnız başına her işin üstesinden gelemez . Yalnızlık zayıf düşürür insanı . İnsan başka insanlarla beraber hareket ederse , iş birliği kurarsa güçlü olur .

- Anca beraber kanca beraber

Anlamı: Birlik beraberlik belirli şartlara göre sürdürülmez . Çıkarcı olmamak gerekir . İşler iyi giderken birlik olduğumuz gibi işler kötüye gittiği zaman da birlik olabilmeliyiz .

 - Nerde birlik, orda dirlik:

Anlamı:Dirlik düzen , huzur , mutluluk demektir . Bir toplumun dirliği her şartta beraber olmasına , kader birliği etmesine bağlıdır . Bir kısmı üzen olaya bir kısım sevinirse o toplumda huzur ve birlik sağlanamaz .

- Baş başa vermeyince taş yerinden kalkmaz :
Anlamı : Herkesin bir gücü vardır ve bu güç sınırlıdır . Bu sebeple insanlar güçlerini birleştirdiğinde en zor zannedilen işlerin bile üstesinden gelebilirler .

Dostluk ve Arkadaşlık İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

UYARI: SİTEDE YAYINLANAN YAZILARIN BAŞKA SİTELERDE KULLANILMASI SUÇTUR. FİKİR VE SANAT ESERLERİNİ KORUMA KANUNU GEREĞİNCE YAZILARI KOPYALADIĞI TESPİT EDİLEN KİŞİLERLE İLGİLİ YASAL YOLLARA BAŞVURULACAKTIR!.. YAZILAR SİTEYE AKTİF LİNK VERİLEREK KOPYALANABİLİR.

Share :

Facebook Twitter Google+
0 Komentar untuk "Birlik Beraberlik İle İlgili Atasözleri ve Anlamları"

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Back To Top