Birlik Beraberlik İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

Özet : birlik beraberlik ile ilgili atasözleri ve anlamları, dayanışma ile ilgili atasözleri ve anlamları

- Birlikten kuvvet doğar

Anlamı: İnsanın tek başına gücü yetmeyeceği şeyler vardır . Birlik beraberlik içerisinde hareket edildiği zaman insanlar yalnız başına yapamayacağı şeyleri rahatlıkla yapabilir .

-El el ile, değirmen yel ile:

Anlamı:Günümüzde pek kalmasa da eskiden yel değirmenleri vardı . Bu değirmenlerin çalışabilmesi için rüzgara ihtiyaç vardı . Aynen bu örnekte olduğu gibi insanların bazı işleri yapabilmesi için de başka insanların yardımına ihtiyacı vardır .

-Yalnız taş duvar olmaz:

Anlamı:Tek bir tane taşla duvar örebilir miyiz ? Elbette ki hayır . Hayatta da yalnız başımıza verdiğimiz mücadele bir yere kadardır . Başarılı olmak ya da zorlukların üstesinden gelebilmek için birlik beraberlik içerisinde hareket etmek gerekir .

- Tek kanatla kuş uçmaz :  

Anlamı : Bir parçası eksik olan, olması gerektiği gibi davranamaz . Kuşun bir kanadı eksikse uçamaz , insanlar da yalnız başına kaldığında , kimsenin yardımını almadığında bir yanı eksiktir ve başarılı olması mümkün değildir .

-Bir Elin Nesi Var İki Elin Sesi Var:

Anlamı:İnsan yalnız başına her işin üstesinden gelemez . Yalnızlık zayıf düşürür insanı . İnsan başka insanlarla beraber hareket ederse , iş birliği kurarsa güçlü olur .

- Anca beraber kanca beraber

Anlamı: Birlik beraberlik belirli şartlara göre sürdürülmez . Çıkarcı olmamak gerekir . İşler iyi giderken birlik olduğumuz gibi işler kötüye gittiği zaman da birlik olabilmeliyiz .

 - Nerde birlik, orda dirlik:

Anlamı:Dirlik düzen , huzur , mutluluk demektir . Bir toplumun dirliği her şartta beraber olmasına , kader birliği etmesine bağlıdır . Bir kısmı üzen olaya bir kısım sevinirse o toplumda huzur ve birlik sağlanamaz .

- Baş başa vermeyince taş yerinden kalkmaz :
Anlamı : Herkesin bir gücü vardır ve bu güç sınırlıdır . Bu sebeple insanlar güçlerini birleştirdiğinde en zor zannedilen işlerin bile üstesinden gelebilirler .

Dostluk ve Arkadaşlık İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

21 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. birlik ve beraberlikle ata sözü aciiilllll

   Sil
 2. Anlamını kısa yazsaydınız ya :(

  YanıtlaSil
 3. Ama bu açıklama çooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook. Uzun ya -,-

  YanıtlaSil
 4. Güzel ama daha fazla olabilirdi

  YanıtlaSil
 5. Ev ödevi birlik , beraberlik

  YanıtlaSil
 6. Ev ödevi birlik , beraberlik

  YanıtlaSil
 7. İyi güzel ama anlamları çoook uzun ������

  YanıtlaSil
 8. ABİ ÖF ÇOK UZUNLAR BUNLARI ZOR KISALTIYOM BÖYLE OLMAZ AMA 10TANBE ATASÖZÜ VE ANLAMLARI BİRLİK VE BERABERLİK ANLAMLARIYLA HACA DEDİ ÖFFFFFFF AMA YİNE TEŞEKİR EDERİM ADMİN E ...İYİ GÜNLER

  YanıtlaSil
 9. Ödevimin çok güzel bitti:)

  YanıtlaSil
 10. Ödveim Çok Güzel Bitti:)

  YanıtlaSil

Deneme