İletişim Formu

Birlik Beraberlik İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

Özet : birlik beraberlik ile ilgili atasözleri ve anlamları, dayanışma ile ilgili atasözleri ve anlamları

- Birlikten kuvvet doğar

Anlamı: İnsanın tek başına gücü yetmeyeceği şeyler vardır . Birlik beraberlik içerisinde hareket edildiği zaman insanlar yalnız başına yapamayacağı şeyleri rahatlıkla yapabilir .

-El el ile, değirmen yel ile:

Anlamı:Günümüzde pek kalmasa da eskiden yel değirmenleri vardı . Bu değirmenlerin çalışabilmesi için rüzgara ihtiyaç vardı . Aynen bu örnekte olduğu gibi insanların bazı işleri yapabilmesi için de başka insanların yardımına ihtiyacı vardır .

-Yalnız taş duvar olmaz:

Anlamı:Tek bir tane taşla duvar örebilir miyiz ? Elbette ki hayır . Hayatta da yalnız başımıza verdiğimiz mücadele bir yere kadardır . Başarılı olmak ya da zorlukların üstesinden gelebilmek için birlik beraberlik içerisinde hareket etmek gerekir .

- Tek kanatla kuş uçmaz :  

Anlamı : Bir parçası eksik olan, olması gerektiği gibi davranamaz . Kuşun bir kanadı eksikse uçamaz , insanlar da yalnız başına kaldığında , kimsenin yardımını almadığında bir yanı eksiktir ve başarılı olması mümkün değildir .

-Bir Elin Nesi Var İki Elin Sesi Var:

Anlamı:İnsan yalnız başına her işin üstesinden gelemez . Yalnızlık zayıf düşürür insanı . İnsan başka insanlarla beraber hareket ederse , iş birliği kurarsa güçlü olur .

- Anca beraber kanca beraber

Anlamı: Birlik beraberlik belirli şartlara göre sürdürülmez . Çıkarcı olmamak gerekir . İşler iyi giderken birlik olduğumuz gibi işler kötüye gittiği zaman da birlik olabilmeliyiz .

 - Nerde birlik, orda dirlik:

Anlamı:Dirlik düzen , huzur , mutluluk demektir . Bir toplumun dirliği her şartta beraber olmasına , kader birliği etmesine bağlıdır . Bir kısmı üzen olaya bir kısım sevinirse o toplumda huzur ve birlik sağlanamaz .

- Baş başa vermeyince taş yerinden kalkmaz :
Anlamı : Herkesin bir gücü vardır ve bu güç sınırlıdır . Bu sebeple insanlar güçlerini birleştirdiğinde en zor zannedilen işlerin bile üstesinden gelebilirler .

Dostluk ve Arkadaşlık İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

21 Yorum

Yorumlarınızı yorumlama biçimini 'Anonim' seçerek isim, mail, adresi vb. yazmak ile uğraşmadan kolayca yayınlayabilirsiniz. Küçük bir teşekkürün bile bizim için çok önemli ve değerli olduğunu unutmayın. 

 1. Yanıtlar
  1. birlik ve beraberlikle ata sözü aciiilllll

   Sil
 2. Anlamını kısa yazsaydınız ya :(

  YanıtlaSil
 3. Ama bu açıklama çooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook. Uzun ya -,-

  YanıtlaSil
 4. Güzel ama daha fazla olabilirdi

  YanıtlaSil
 5. Ev ödevi birlik , beraberlik

  YanıtlaSil
 6. Ev ödevi birlik , beraberlik

  YanıtlaSil
 7. İyi güzel ama anlamları çoook uzun ������

  YanıtlaSil
 8. ABİ ÖF ÇOK UZUNLAR BUNLARI ZOR KISALTIYOM BÖYLE OLMAZ AMA 10TANBE ATASÖZÜ VE ANLAMLARI BİRLİK VE BERABERLİK ANLAMLARIYLA HACA DEDİ ÖFFFFFFF AMA YİNE TEŞEKİR EDERİM ADMİN E ...İYİ GÜNLER

  YanıtlaSil
 9. Ödevimin çok güzel bitti:)

  YanıtlaSil
 10. Ödveim Çok Güzel Bitti:)

  YanıtlaSil