15 Tane Atasözü ve Anlamları

 15 Tane Atasözü ve Anlamları


1) Harcını bilmeyen kasap ne satır kor ne masat:  İşinin ehli olmayan kimse o işi yaparken pek çok zarar neden olabilir.

2) Harman yel ile, düğün el ile: Her iş kendisi için gerekli koşulların sağlanmasıyla başarıya ulaşır.

3) Haramdan şifa olmaz: Emeksiz ve haksız olarak elde edilen kazan. insana fayda sağlamaz.  Üstelik geldiği gibi çabuk gider, insan hayrını göremez.

4)Geriden dana yetişmedikçe koca öküze baha yetişmez: Bir işi çok iyi bilen kişi bildiklerini başkasına öğretmezse o işi bilen sayısı az olacağından kendi değeri hep yüksek olur.

5) Gemsiz ata dizgin olmaz: Kendisine söylenilen sözleri dinlemeyen kişi bu davranışının zararını her zaman görür.6) Eşeğe gücü yetmeyen semerini döver: Kötü insanlara karşı gelecek gücü kendinde bulmayanalar onlardan zarar görmelerini engelleyemezler.

7) Esmeyince kıpırdamaz: Çalışırken azimli ve istekli çalışılmalıyız. Neyin nereden kazanılacağını iyi bilinmeli ve ona göre davranılmalıdır. Ancak o zaman kazanç sağlanabilir.

8)Eşeğe semer yük değil: İnsana kendi işi ne kadar zor ve yorucu da olsa ağır gelmez.

9)Gelene git denilmez: Çağrılmadığı halde kendiliğinden gelen bir misafir kabul edilir, geri çevrilmez.

10) Gelen ağam, giden paşam: Yönetici kim olursa olsun benim için önemli değildir.

11) Gel Kara Ali, git Kara Ali; kına gecesine yok Kara Ali: Çeşitli işlerin yapılmasında ve sorunların çözülmesinde kendisinden faydalanılan birini, herhangi bir işin yapılmadığı veya güzel bir davetin verildiği yere çağırmazlar.


 

12) Gazap gelince akıl gider: Sinirliyken mantıklı ve doğru düşünülemez.

13) Güzellik ekmeğe sürülüp yenmez: Güzelliğin insana kazandırdığı fazla bir şey yoktur.

14) Güzü görmeyen bülbül baharın kıymetini bilmez: Zorluklarla karşı karşıya kalmayan kişi içinde bulunduğu rahat ve huzurlu ortamın değerini bilemez.

15) Her eşek kendi makamıyla anırır: Herkes kendi gücü veya becerisi ölçüsünde başarılı olur.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme