Vicdan İle İlgili Özlü Sözler

 Vicdan İle İlgili Özlü Sözler


İnsanın tarafsızca hesap verdiği tek yer vicdanıdır. Yapılan hataların, günahların  hesap verildiği yer önce vicdan olmalıdır.  İnsanoğlu akıllı bir varlıktır. Neyin doğru neyin yanlış  olduğunu aklı sayesinde ayırt eder.  Her ne kadar vicdan soyut bir kavram da olsa  içten hissedilen bir  duygudur aslında. Vicdan azabı çekme, içten içe çok üzülme, yapılan haksızlık karşısında susup vicdanına karşı suç işleme vicdan ile ilgili çağrışımlardır aslında. Vicdan sahibi olan insan ise,  kimseye kötülük etmeyen, doğrudan, dürüstlükten yana olan kimsedir. Vicdanlı insan verdiği kararlardan pişman olmaz. Kimseye haksızlık etmez. İnsan haklarından, adaletten yana olur. Güçlü ve zalim olanın yanında değil masum ve dürüst insanların yanında olur.

 

Vicdan ile ilgili sözler şunlardır:

* “Kanunlara dayanan adli muhakemelerden, daha büyük bir muhakeme vardır ki, bu da her kişinin kendi vicdanıdır.”  Mahatma Gandhi

 * “İyi bir vicdan, en rahat yastıktır.”  C. Brentana

* “En mükemmel adalet, vicdandır.”  Victor Hugo

* “Ben yapacağım her şeyi vicdanıma danışır ve sonra da tereddütsüz harekete geçerim, eğer muvaffak olursam zaten kimse bir şey söyleyemez, muvaffak olamazsam, o zaman da gökten bütün melekler yere inseler, yine beni müdafaa edemezler. “ Abraham Lincoln
* “Kapanmayan tek yara, vicdan yarasıdır. “ Publilius Cyrus

 * “Kötü bir işin en gizli şahidi, vicdanımızdır. “ Hz. Ömer (r.a.)

 * “Her şerefli insan vicdanını yitirmektense, şerefini yitirmeyi yeğler. “ William Shakespeare.

* “Vicdanlarınız sizi itham etmezse, başkalarının ithamının hiçbir değeri yoktur. “ Pierre Jeanne.

* “Hayatta daima gerçekleri savun! Takdir eden olmasa bile, vicdanına hesap vermekten kurtulursun.”  Che Guevara.* “İnsanlar kötülüğü, arzularının kuvvetli olmasından çok, vicdanlarının zayıf oluşundan dolayı yaparlar. “ John Stuart Mill.

* “Görevini tam yerine getirmemiş olanın vicdan yarasına, ne mazeretin çaresi, ne ilacın şifası çare getirmez. “ Mevlana.

* “İradene hâkim ol; fakat vicdanına esir ol.”  Aristoteles

* “Bir insanı üstün kılan, onu kendi arzu ve ihtiraslarından kurtaran, sadece vicdanıdır.” Samuel Smiles

* “Vicdan, adaletin en iyi vekilidir. Lady Mary Montagu

 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme