23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı İle İlgili Mustafa Kemal Atatürk’ün Sözleri

 

23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı İle İlgili Mustafa Kemal Atatürk’ün Sözleri

 

23 Nisan 1920 tarihinde birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmıştır. Meclisi2in açılması ile birlikte egemenlik yetkisi de ulusa yani millete ait olmuştur. Çocukları çok seven Mustafa Kemal Atatürk bu günü çocuklara hediye etmiştir.

 Her yıl kutlanan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı sadece bizim milletimizin çocukları için değil tüm dünya çocukları için mutluluk kaynağı ve sevinç kaynağıdır. Ulusal egemenliğe, milletin iradesine her zaman önem verilmeli ve milli bayramlarımız coşku ile kutlanmalıdır.
23 Nisan  Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili Atatürk’ün sözleri şunlardır:

 

* “ Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, görecekleri öğretimin sınırları ne olursa olsun, en evvel ve en esaslı olarak Türkiye'nin istiklâline, kendi benliğine, millî geleneklerine düşman olan unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir.”

* “23 Nisan, Türkiye milli tarihinin başlangıcı ve yeni bir dönüm noktasıdır. Bütün bir düşmanlık dünyasına karşı ayağa kalkan Türkiye halkının, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni meydana getirmek hususunda gösterdiği harikayı ifade eder.”

* “Ulusal egemenlik, ulusun namusudur, onurudur, şerefidir.”

* “ Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı ve onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır.”

* “Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, görecekleri öğretimin sınırları ne olursa olsun, en evvel ve en esaslı olarak Türkiye'nin istiklâline, kendi benliğine, millî geleneklerine düşman olan unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir.”

* “Ulusal egemenlik öyle bir ışıktır ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar batar yok olur.”

* “Gelecek için hazırlanan vatan evlâtlarına, hiçbir güçlük karşısında yılmayarak tam bir sabır ve metanetle çalışmalarını ve öğrenim gören çocuklarımızın ana ve babalarına da yavrularının öğreniminin tamamlanması için hiçbir fedakârlıktan çekinmemelerini tavsiye ederim.”

* ““Özgürlüğün de, eşitliğin de adaletin de dayanağı ulusal egemenliktir.”  

* ““Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.” 

* “Türk Milletinin istikbali bugünkü çocukların isabetli görüşü ve yorulmak istidadında olmayan çalışma azmi ile büyük ve parlak olacaktır.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme