Cumhuriyet Ve Milli İradeye Sahip Çıkmakla İlgili Kompozisyon Yazınız .


Cumhuriyet Ve Milli İradeye Sahip Çıkmakla İlgili Kompozisyon Yazınız .

Ülkemiz bugünlere gelene kadar çok yol kat etmiştir . Milli Mücadele yıllarında vatan toprakları büyük tehlike altındaydı . Bir yandan içerideki düşmanlar , bir yandan dışarıdaki düşmanlar ülkeyi felakete doğru götürüyordu . İşte Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu dönemlerde milletini de arkasına alarak ülkemizi düşman işgalinden kurtardı  . Ülke düşman işgalinden tamamen temizlendikten sonra sıra  milletin iradesinin önemine gelmişti .

Cumhuriyet  gerekliydi . Ülke hanedanın ortak malı olmamalıydı . Ülke milletin olmalıydı . Bunun için de Gazi Mustafa Kemal 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’i ilan etti . Artık halkın egemenliği hakimdi . Bunun için de halkın iradesi daha ön plana çıktı ve saltanat sona erdi . Cumhuriyetin olduğu yerde halkın egemenliği vardır , demokrasi vardır ,  insan hakları vardır , özgürlük vardır , eşitlik vardır . Bunun için atamızın biz gençlere emanet ettiği bu vatana ve cumhuriyete sahip çıkmalıyız . Cumhuriyet’i sonuna kadar korumalıyız .

Cumhuriyet’i yok etmek isteyenlere fırsat vermemeliyiz . Halkın egemenliğini her zaman savunmalıyız ve bunu istemeyenlerin de karşısına olmalıyız . Yaşasın Cumhuriyet! Yaşasın  halkın egemenliği!

0 yorum:

Yorum Gönderme

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...