İletişim Formu

Çocuğun Eğitiminde Aile Önemlidir Konulu Münazara Yazınız .

Çocuğun Eğitiminde Aile Önemlidir Konulu Münazara Yazınız .

Çocuğun temel eğitimi aldığı , çocuğa ahlaki   değerlerin öğretildiği yer tabi ki de ailedir . Çünkü aile bir toplumun temelidir . Çocuklar da aile içinde dünyaya geldiği için çoğu şeyi aileden öğrenirler . Çocuk aile içinde ne öğrenirse , onu da yaşamına katar . Örneğin ; çocuk sevgi ortamında , saygı ortamında büyütülmüşse o çocuk ilerde de başka insanlara karşı saygılı olur , topluma uyum sağlar ve sosyal biri olur . Anne ve babalar çocuğa iyi örnek olmalıdır . 

Çocuğun eğitiminde aile çok önemlidir çünkü çocuğuna gerekli sevgiyi veren aile o çocuğun kişisel , sosyal , psikomotor gelişimine de büyük katkı sağlamış olur .  Her ne kadar okul , eğitimin devamını sağlayan bir eğitim ve öğretim kurumu olsa da  eğitimin ilk temelinin atıldığı yer ailedir . Çocuk evde küfürler duyuyorsa, ana ve baba çocuğa bakmıyor, çocukla ilgilenmiyorsa o çocuğun  aldığı eğitim olumlu olmaz , yani çocuk sağlıklı bir birey olamaz ve topluma da uyum sağlayamaz . Aile ilk olarak çocuğunu koşulsuz sevmeli ve onun kendisine olan güvenini artırmalıdır . Örneğin ; çocuk bir işi başaramadığında buna tahammül edemeyen ana ve babalar vardır. Çocuğa beceriksiz muamelesi yaparlar . Çocuk ise bu durum karşısında kendisini çok kötü hisseder . Kendine olan güvenini kaybeder . Okula gittiğinde öğretmen ona hadi yavrum şu soruyu çöz der fakat çocuk korktuğu için ve güveni gittiği için  elinden bir şey gelmez, telaşlanır, korkar . Yapamayacağım , çünkü ben beceriksizim duygusu içinde hareket eder . Çünkü ailesi ona sen beceriksizsin , yapamazsınız duygusunu aşılamıştır  .  Bunun  için buradan tüm ailelere sesleniyorum çocuğa ilk  eğitimi siz ana ve babalar vereceksiniz .


Lütfen çocuğu iyi eğitin, onu korkutarak, ona baskı yaparak onun gelişimini sağlayamazsınız . Tam aksine  çocuk günden güne gerilemeye başlar, kendine olan güveni sıfıra iner ve asosyal bir kişilik haline dönüşebilir . Bunun acısını da hem siz çekersiniz hem de çocuğunuz çeker . Hem de topluma faydalı bireyler, evlatlar yetiştirmemiş olursunuz.

12 Yorum

Yorumlarınızı yorumlama biçimini 'Anonim' seçerek isim, mail, adresi vb. yazmak ile uğraşmadan kolayca yayınlayabilirsiniz. Küçük bir teşekkürün bile bizim için çok önemli ve değerli olduğunu unutmayın.