Kul Hakkı İle İlgili Kompozisyon

Kul Hakkı İle İlgili Kompozisyon

Kul hakkı yemek dinimizde  günah  sayılmıştır . Kul hakkına giren insanlar çok büyük hataya düşmüşlerdir ve bu hatadan bir an önce dönmeleri  gerekir .  Kul hakkı yiyenin kazancı helal olmaz ve o kazanç o kişiye fayda getirmez , zarar getirir . Bunun için kul hakkı yenmemeli , kul hakkı yiyenler ise uyarılmalı , kınanmalıdır . Mesela bir başkasının arkasından yalan yanlış şeyler konuşarak o kişiye iftira atmak , öksüzün, yetimin hakkını yemek , hırsızlık yapmak vb.  şeyler kul hakkına girer . Erdemli insan asla kul hakkı yemez . Çünkü erdemli insan güzel ahlak sahibi insandır . Böyle kimseler kul hakkı yemekten korkar ve bunun çok büyük bir günah olduğunun farkındadırlar .

Yüce Allah kul hakkı ile ilgili ayetler indirmiştir ve bununla ilgili Bakara sureinde şu ayet vardır : '' Aranızda mallarınızı bâtıl sebeplerle yemeyin . İnsanların mallarından bir kısmını , bile bile haksız yere yemek için , mallarınızı hâkimlere rüşvet olarak vermeyin.''   Nisa suresinde ise kul hakkı ile ilgili şu ayet bulunur:
''Ey îmân edenler! Karşılıklı rızâya dayanan ticâret hâli müstesnâ, mallarınızı bâtıl (haksız ve haram yollar) ile aranızda yemeyin…” denmiştir. Sevgili Peygamber Efendimi de şöyle buyurmuştur:
''Yalan yemin ile bir Müslümanın hakkını alan kimseye Allah -celle celâlühû- Cenneti harâm eder ve Cehennemi farz kılar.” demiştir.


Bunun için bizler de kesinlikle kul hakkı yememeliyiz ve bu çirkin davranıştan uzak durmalıyız . Müslüman olan ya da olmayan her insana da yakışan hareket de budur. Dünyadaki her insan kul hakkı yememeli , kul hakkı yemenin büyük bir günah olduğu bilinmelidir .

2 yorum:

  1. şimdi biz bunu ödev diye yazarsak kul hakkına girmiş olur muyuz

    YanıtlaSil
  2. Hayır olmazsın elbette. Sizlere yardımcı olmak için yazıyoruz zaten.

    YanıtlaSil

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...