Haklarımız ve Sorumluluklarımız İle İlgili Kompozisyon

Haklarımız ve Sorumluluklarımız İle İlgili Konuşma

İnsan toplumsal bir varlık olarak dünyadaki diğer insanlarla birlikte yaşar . Bu dünyada yaşıyor olmamızın bize haklar kazandırması gibi aynı zamanda bazı sorumluluklar da yüklüyordur . İnsanlar cinsiyetleri , renkleri ,ırkları ne olursa olsun kimse tarafından elinden alınamayacak ya da engellenemeyecek hakları vardır . Yaşama hakkı , eğitim hakkı ya da seyahat hakkı gibi .

Haklarımız nasıl ki bizim için kutsalsa yaşadığımız toplum içerisinde düzen ve uyumun sağlanması ve korunması için de sorumluluklarımızı yerine getirmemiz o kadar önemlidir . İnsanların aileleri , ülkeleri ve dünya ile ilgili birçok sorumluluğu vardır . Mesela eve uygun saatlerde girip çıkmak ailemiz ile ilgili bir sorumluluktur , yaşımız geldiği zaman askere gidip vatanımızı savunmak ülkemize karşı sorumluluğumuzdur , doğal kaynakları dikkatli kullanmak ve gelecek kuşaklara aktarmak dünyaya karşı sorumluluğumuzdur . Bu sorumlulukları dikkatli bir biçimde yaparsak kargaşa ve haksızlıklar olmaz , düzenli bir toplum meydana gelir .

Özetle bu dünya insanlar için yaratılmıştır . İnsanlar da zengin ya da fakir , siyahi ya da beyaz tenli gibi ne kadar farkları olursa olsun herkesin sahip olduğu haklar vardır . Mutlu bir dünya için herkes birbirinin haklarına saygı göstermeli ve kendine ait sorumlulukları yerine getirmelidir .


1 yorum:

  1. Yani bu faydasız çünkü öğretmenler anlar bende öylesine baktım ben kendim yapıyorum nerden anlar tabiki isim yok kendi cümlemiz yok öğretmen ceza verilir valla

    YanıtlaSil

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...