İletişim Formu

İzmir'in, Erzurum'un, Kahramanmaraş'ın, Antep'in Milli Mücadele Kahramanları Kimlerdir ?

İzmir'in, Erzurum'un, Kahramanmaraş'ın, Antep'in Milli Mücadele Kahramanları Kimlerdir ?

Kara Fatma (Fatma Seher ERDEN)
(1888-1955)
      Erzurum`da doğan ve asıl adı Fatma Seher Erden olan Kara Fatma , Subay Derviş Beyle evlenip Balkan Savaşına katıldı. 9- 10 kadınla birlikte 1 .Dünya Savaşı sırasında Kafkas cephesine gittiler  . Kocaları Ermeniler tarafından şehit edilen kadınlarla birlikte Ermenilere karşı savaştı . Oğlu kızı ve kız kardeşiyle birlikte Milli Mücadele yıllarında  İzmit ve Bursa'nın  düşman işgalinden kurtarılması için mücadele etti . Başkomutan Meydan Muharebesi ve Sakarya Savaşına 300 kişilik müfrezesi ile katıldı . Üsteğmenlik rütbesi alarak emekli oldu . Hak ettiği emekli maaşını Kızılay'a bağışladı . 1954 yılında TBMM kararıyla yeniden maaş bağlanan Fatma Seher Erden 1955 yılında Erzurum'da vefat etti .

Şahin Bey
(1877-1920)
Asıl adı Mehmet Sait olan Şahin Bey Antep'te doğdu . Halk arasında Şahan Bey olarak da tanınmaktaydı . Rüştiyede ( ortaokul ) okurken bu okuldan ayrılıp er olarak Yemen'e gitti . Aynelcelep kalasinde mahsur kalan alayını kurtardığı için teğmen rütbesi verildi  . Balkan Savaşı ile I. Dünya Savaşı`nda  Romanya , Çanakkaleve Filistin cephelerinde mücadele etti . Mondros Ateşkeş Anlaşmasının ardından, Nizip Askerlik Şubesine görevlendirildi . Antep'in Fransızlar tarafından işgal edilmesi üzerine Kilis Kuvayi milliye komutanı olarak savaştı . Fransızların Antep'e  yardım göndermesine uzun süre mani oldu . Bostancı sırtlarında Antep'e Fransızların girememesi için yiğitçe savaşarak şehit düştü .

Sütçü İmam
(1884-1922)
      Maraşlı olan Sütçü İmam'ın asıl adı Ali, lakabı ise Hacı imam`dır. İmamlık yaparken aynı zamanda da süt sattığı için " sütçü imam " olarak da bilinirdi . Fransızların Maraş'ı işgal etmeleri ve Fransız askerlerin bazı Müslüman kadınlara sarkıntılık etmesi üzerine çıkan olaylarda bir Fransız askerini öldürerek şehrin dışına çıkmış ve Fransızlara karşı mücadeleye başlamıştır . Fransızların Maraş'tan uzaklaştırılmasının ardından şehre tekrar döndü ve kaledeki topun idaresi ile görevlendirildi .  22 Kasım 1922 tarihinde vefat etti .

Hasan Tahsin Bey
(1888-1919)
      Asıl adı Osman Nevres olan Hasan Tahsin Selanik'te doğdu . Şemsi Efendi ve Feyziye mekteplerini tamamladı . Paris Sorbonne Üniversitesinde siyasal bilgiler eğitimi aldı . Bu okulu bitirip bitirmediği ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır . İzmir'e gelerek 1918 yılında ticaretle uğraşmaya başladı . 11 Kasım 1918 tarihinde Hukuk-ı Beşer gazetesini çıkarmaya başladı. İzmir'de Sulh ve Selamet Cemiyetinin şubesini kurdu . 15 Mayıs 1919'da Yunanlılar İzmir'e asker çıkardı ve Hasan Tahsin de Yunanlılara ilk kurşunu atan adam oldu ve orada şehit edildi .
   
Köprülülü Hamdi Bey
(1886 – 1920)
      Makedonya’nın Köprülü kasabasında doğan Köprülü Hamdi Bey  Mülkiye Mektebini bitirdi . bazı ilçelerde kaymakamlık görevinde bulundu . İzmir’in işgali üzerine Burhaniye Kuva-yı Milliye Komutanlığında görevlendirildi . I. Anzavur İsyanı’nın bastırılması için çalıştı . 26 / 27 Ocak gecesi Gelibolu Yarımadası’ndaki Akbaş Cephaneliği’ne baskın yaparak  buradaki silahları karşı kıyıya nakletmeyi  başardı. 17 Şubat 1920 günü, Biga’da Kuva-yi Milliye’yi ortadan kaldırmak  için çalışan Ahmet Anzavur'a karşı  gösterdiği mücadele esnasında  şehit düştü.

Yörük Ali Efe
(1895-1951)
      Aydın'ın Sultanhisar ilçesine bağlı  Kavaklı köyünde doğan Yörük Ali Efe  Yunan işgali üzerine, Aydın`da ilk Kuva-yı Milliye müfrezesini oluşturarak silahlı direnişi başlattı. Kuva-yı Milliye zamanında Menderes ve Havalisi Komutanlığını yürüttü . İstiklâl Savaşı`nda, düzensiz  kuvvetlerle , ilk kez  düzenli orduya dahil oldu . Nazilli Cephesi`nde Yunan kuvvetleriyle kahramanca mücadele etti . Diğer efelerin, zeybeklerin Millî Mücadele`ye destek vermelerine  öncülük etti. 23 Eylül 1951 tarihinde vefat etti .

Yahya Kaptan
(1891-1920)
      Makedonya`nın Köprülü kasabasında dünyaya geldi . Balkanlarda Bulgar komitacılara karşı mücadele etti . Balkan Savaşları`nda Osmanlı Ordusuna gizli bilgiler edindi . Teşkilât-ı Mahsusa (Gizli Örgüt)`da hizmetlerde bulundu . I. Dünya Savaşı`nda Balkan Yarımadası ve Irak Cephesi`nde vazife aldı . Ankara`da TBMM açılınca İstanbul`da Bekir Ağa Bölüğü`ne baskında bulunarak  esir tutulan  vatansever ve aydınları kurtarıp Anadolu`ya gitmelerini sağladı . Gebze`de Kuva-yı Milliye`yi kurarak  komutanlığını üstlendi. İstanbul Hükümetinin vazifelendirdiği  kuvvetler tarafından tutuklandı . Başı vurularak  şehit edildi.


Yorum Gönder

Yorumlarınızı yorumlama biçimini 'Anonim' seçerek isim, mail, adresi vb. yazmak ile uğraşmadan kolayca yayınlayabilirsiniz. Küçük bir teşekkürün bile bizim için çok önemli ve değerli olduğunu unutmayın.