İletişim Formu

Hoşgörünün Önemi Konulu Kompozisyon

Hoşgörünün Önemi Konulu Kompozisyon

İnsanların birbirlerine karşı sevgi duyması ve saygılı bir şekilde yaşaması hoşgörüden geçer .  Bir toplumda farklı etnik grupların yaşayabilmesi için o toplumda hoşgörünün benimsenmiş olması gerekir .  İnsanların dini , dili , ırkı , milliyeti ne olursa olsun bunlara saygı gösterilmelidir ve herkes inandığı şekilde yaşamalıdır .

Hoşgörünün olmadığı toplumlarda baskı ve zorlama vardır . Bu da insanları rahatsız eder .  Bunun içinde insanlara karşı tahammül edilmeli hoşgörülü olunması gerekir . Örneğin Osmanlı Devleti'inin 600 yıl ayakta kalmasının sebeplerinden biri de hoşgörülü bir yönetime sahip olmasıdır . Hoşgörünün olduğu tolumlar daha çabuk gelişir ve ilerler . İnsanları asla küçümsememeli yaptığı hataları hoş görmeliyiz . Ne demiş Yunus Emre ; '' Yaratılanı hoş gör, yaradan da ötürü'', Mevlana ise şunu söylemiştir: '' Ne olursan ol yine gel , kafir, zerduşti , putperest olsan da yine gel , Bizim dergahımız umutsuzluk dergahı değildir , Bin defa tövbeni bozmuş olsan da yine gel'', sözleri ile hoşgörünün önemi ve anlamını anlatmıştır .


Hayatımızda herkesin inanış ve yaşam biçimine saygı göstermeliyiz . Çünkü herkes inandığını yaşamakta özgürdür . Hoşgörülü olmayı hayatınızdan hiç bir zaman eksik etmeyin . Daha güzel bir dünya için , insanca yaşamak için bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçe yaşamanız dileği ile . Hoşgörü ve sevgi ile kalın .

1 Yorum

Yorumlarınızı yorumlama biçimini 'Anonim' seçerek isim, mail, adresi vb. yazmak ile uğraşmadan kolayca yayınlayabilirsiniz. Küçük bir teşekkürün bile bizim için çok önemli ve değerli olduğunu unutmayın. 

  1. çok işime yaradı ellerinize sağlık teşekkür ederim

    YanıtlaSil