Çok Gezen mi , Çok Okuyan mı Bilir ? ( Münazara Örneği )

Çok Gezen mi , Çok Okuyan mı Bilir ? ( Münazara Örneği )

Çok okuyan mı Bilir Çok gezen mi bilir ? sorusu üzerinden bir münazara örneği düşünelim . Bu sorunun cevabı ne olurdu sizce . Ya da siz hangi görüşün doğru olduğunu düşünüyorsunuz ? Gelin şimdi bir beyin fırtınası yapalım ve iki görüşü de haklı çıkarmaya yönelik fikirler geliştirmeye çalışalım .

1. Çok Okuyan Bilir Düşüncesinin Savunulması :

İnsan sınırlı bir ömre sahiptir ve bu ömrün temel ihtiyaçları karşılama , eğitim vb. ihtiyaçları tamamlama gibi kısımlarını çıkardığımızda geriye kısıtlı bir zaman kalır . İnsanın bu kısıtlı zaman içerisinde gezebileceği en fazla ne kadar yer olabilir ki ? Elbette çok fazla yer gezemeyecektir . Hem çok fazla yer gezebilmenin de önemli bir maliyeti olduğunu unutmamak gerekir . Ekonomide bir kural var ki o da en az maliyetle en fazla kar sağlamak . İşte okumak en az maliyetle en fazla kar sağlamanın en kolay ve eğlenceli yoludur . Bir kitapla dünyanın dört bir tarafı hakkında bilgi sahibi olabilir , buraların tarihi , coğrafyası , ekonomisi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz .

Bu yüzden her zaman çok okuyan bilir . Çünkü gezdiğiniz bir yeri düşünelim . Tarihi eserler görüyorsunuz . Bu eserlerle ilgili hiçbir bilginiz yoksa gezmek size ne kazandırır ? Tabi ki hiçbir şey kazandırmaz .

2.  Çok Gezen Bilir Düşüncesinin Savunulması :

Ekvator bölgesinde yaşayan bir insana karın ne kadar soğuk olduğunu istediğiniz kadar okuyun o kişi kara dokunmadan , onu görmeden ne kadar anlayabilir onun ne kadar soğuk olduğunu . İşte aynen bu örnekte olduğu gibi bir konu ile ilgili bilgi sahibi olmak teorik bilgileri öğrenmekle gerçekleşmez . Yaparak yaşayarak öğrenmek gerekir . Bunun yolu da gezmek ve görmektir . Bir adam düşünelim Amerika'nın tarihini , coğrafyasını , ekonomisi vb. her türlü özelliğini ezbere biliyor . Ama ülkesinden hatta yaşadığı şehirden dışarı çıkmamış . Bu bilginin ona faydası var mıdır ? Birini de düşünelim ki Amerika'yı gitmiş yerinde görmüş elbette ki onun bilgisi daha fazla olacaktır .

Bu yüzden her zaman çok gezen bilir . İnsan gördüklerini daha zor unutur çünkü .


10 yorum:

 1. Nisa Kırkpınar (Nisoşşş)20 Şubat 2017 16:46

  Ya bunl?ar ne ya! Ben kompozisyon istiyorum! Siz ise saçma sapan şeyler yazıyosunuz bu ne ya!

  YanıtlayınSil
 2. Teşekürler işime azda olsa yaradı.☺☺

  YanıtlayınSil
 3. salı günü münazaram var ve çok okuyan bilir tezini savunacağım ayrıca ilk kez münazara yapacağım için şimdiden arştırmaya başladım konuşmamı başlatmada çok yardımcı oldu çok teşekkürler :) iyi çalışmalar

  YanıtlayınSil
 4. Mukemmel mukemmel gürüyorsunuz 😂😂😂 harika olmuş beyninize sağlık

  YanıtlayınSil
 5. Mükemmel mükemme gürüyorsunuz anlatmaya hiç gerek yok😂😂😂beyninize sağlik

  YanıtlayınSil
 6. Çok sağolun teşekkür ederim Siz harikasınız❣💋

  YanıtlayınSil

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...