Mum Dibine Işık Vermez Atasözü İle İlgili Kompozisyon - Kompozisyon Örnekleri

Popüler Yayınlar

Mum Dibine Işık Vermez Atasözü İle İlgili Kompozisyon

    0

Mum Dibine Işık Vermez Atasözü İle İlgili Kompozisyon

"Mum dibine ışık vermez" atasözü bir insanın çevresindekilere çok fazla yardım etmesine rağmen kendi yakın çevresine herhangi bir iyiliği dokunamayabileceği anlamına gelir . Bu atasözümüz bir yönü ile "terzi kendi söküğünü dikemez" atasözüyle de benzerlik  gösterir . Çoğu zaman insan kendi yakınlarını görmezden gelip etrafıyla daha fazla ilgili durumda olabilmektedir .

Mum dibine ışık vermez atasözü anlam olarak olumsuzmuş gibi dursa da aslında olması gereken bir durumu ifade etmektedir . Yani devlette ya da özel sektörde olsun çok yüksek bir mevkiye ulaşmış olan bir insanın etrafını yakınları sarabilir . Hepsi bu insandan gücünü kullanarak kendisi için bir iş bulmasını ya da işlerini kolaylaştırmak adına onun nüfuzunu kullanmasını talep edebilirler . Ancak gerçek manada kaliteli bir insan gücünü yakınlarına ayrıcalık sağlamak için kullanmaz . İşte bu sebeple mum dibine ışık vermez denilmiştir ve vermemelidir de . Herkes emeği ile bir yerlere gelmeli , başkalarının koltuk çıkması ile değil .


Güç ne kadar olursa olsun o gücü doğru kullanmadıktan sonra bir anlamı yoktur . Bu yüzden  de insanlar çevrelerindeki düşkünlere, zor durumda olanlara kol kanat oldukları kadar kendi yakınlarına da ilgi göstermelidir . Tabi bu ilginin yardım da öte kayırma ya da ayrıcalık tanıma boyutuna ulaşmaması gerekir . 

Hiç yorum yok:
Write yorum

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

© 2014 Kompozisyon Örnekleri. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.