Kompozisyon yazarken sayfa düzeni nasıl olmalı?

             Kompozisyon yazarken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri sayfa düzenidir. Sayfa düzeni yazdığımız kompozisyonun ciddiyetini ve tertip düzenini gösterir. Sayfa düzeninde dikkat edilmesi gereken durumlar şunlardır: Yazdığımız kağıdın temiz ve çizgisiz beyaz kağıt olması gerekir. Sayfanın üst kısmından ve sol yan tarafından yaklaşık 3 cm boşluk bırakılır. Alt taraftan 2,5 cm; sağ taraftan ise yaklaşık 1,5 cm boşluk bırakılır.


Boşluklardan sonra dikkat edilmesi gereken husus ise başlığın yazımıdır. Başlık sayfayı ortalayacak şekilde yazılmalıdır. Başlığı kompozisyonu yazmaya başlamadan belirleyebileceğimiz gibi kompozisyon bittikten sonra da belirleyebiliriz. Başlık tamamı büyük harflerle ya da her kelimenin ilk harfleri büyük olarak yazılır. Başlık yazarken hata yapılan bir konu da renkli kalem kullanılmasıdır.Kompozisyon yazarken ister başlık olsun isterse kompozisyonun diğer kısımları olsun renkli kalem kullanmamak gerekir. Siyah ya da mavi kalemle kompozisyonlarımızı yazmamız gerekir. Kompozisyonda başlık belirlenirken “konu” ya da "anafikir" dikkate alınır. Başlık okuyucuya kompozisyonda neler anlatıldığı ile ilgili fikir verebilmelidir. Kısa dikkat çekici ve özgün başlıklar okuyucunun ilgisini çekerek etkiyi artırır.
Sayfa düzeniyle alakalı olarak dikkat edilmesi gereken önemli bir husus da paragraf başlarıdır. Paragraf kendi içinde bütünlük gösteren cümleler bütünüdür. Paragraf başlarını yaklaşık olarak 1 cm içeriden yazmamız gerekir. Sayfa düzeniyle ilgili olarak dikkat edilmesi gereken durumlar bu şekilde sıralanabilir.  Sayfa düzeni bir kompozisyonun göze hitap eden kısmıdır ve dikkat edilerek oluşturulan bir sayfa düzeni okuyucunun kompozisyona olan ilgisini olumlu yönde etkiler.

14 yorum:

 1. teşşekkür ederim yardımcı oldunuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fatih gaming sana bişey sorucam bu sayfa düzeni ni çizgili kağıdın üstündeki boşluklar ve yanındaki kırmızı çizgiler olurmu. Sayfa düzeni olarak.

   Sil
  2. Fatih gaming sana bişey sorucam bu sayfa düzeni ni çizgili kağıdın üstündeki boşluklar ve yanındaki kırmızı çizgiler olurmu. Sayfa düzeni olarak.

   Sil
  3. Fatih gaming sana bişey sorucam bu sayfa düzeni ni çizgili kağıdın üstündeki boşluklar ve yanındaki kırmızı çizgiler olurmu. Sayfa düzeni olarak.

   Sil
  4. Fatih gaming sana bişey sorucam bu sayfa düzeni ni çizgili kağıdın üstündeki boşluklar ve yanındaki kırmızı çizgiler olurmu. Sayfa düzeni olarak.

   Sil
 2. çok yardımcı oldu tşk

  YanıtlaSil
 3. çok yardımcı oldunuz teşekkürler

  YanıtlaSil
 4. Çok yardımcı oldu

  YanıtlaSil
 5. Gerçekten çok işime yaradı sağ olun

  YanıtlaSil

Deneme