Ağacın Önemi İle İlgili Atasözleri ve Güzel Sözler

Ağacın Önemi İle  Atasözleri ve Güzel Sözler

Ağaçlar  bizler için çok önemlidir . Oksijen almamızı , temiz bir havada nefes almamızı sağlar . Ağaçlar olmazsa hiçbir şey olmaz ve insanlar yurtsuz kalır . Bundan dolayı devamlı genç fidanlar dikmeli ve ağaç yetiştirmeye devam etmeli ,  geç ağaçları asla kesmemeliyiz .   Ağaçlar ile ilgili atasözleri şunlardır :

-Yaş kesen baş keser 

- Ağaç kökünden yıkılır 

- Çiçekler ağacın gözü, kuşlar ağacın dilidir 

- Ormansız bir yurt vatan değildir  ( Mustafa Kemal Atatürk)

- Ormanımda bir dalı kesenin başını keserim  ( Fatih Sultan Mehmet Han)

- Ormana nasıl haykırırsan sana öyle karşılık verir

- Ağaçsız memleket duvaksız geline benzer

- Ağaca beşikten mezara kadar muhtacız

- Ağaç dikip, gölgesinde halkı dinlendirmek  gibi, insanın  kıyamet gününde  hesabına yarar bir erdem yoktur ( Hz Muhammed sav)

- Yeşil görmeyen  gözler renk  zevkinden yoksundur, burasını öyle bir ağaçlandırın ki  kör bir insan dahi yeşillikler arasında olduğunu anlasın ( Mustafa Kemal Atatürk)

- Ağaç yaprağıyla gürler

- Ağaç yaşken eğilir

- Ağacı kurt insanı dert yer

- Aklına geleni işleme, her ağacı taşlama

- Ağaçtan maşa, abdaldan paşa olmaz, gibi atasözlerini daha da çoğaltabiliriz.Ağacın Önemi İle İlgili Atasözleri ve Güzel Sözler Ağacın Önemi İle İlgili Atasözleri ve Güzel Sözler Reviewed by Hakkında Bilgi on 18:21:00 Rating: 5

Hiç yorum yok:

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

Blogger tarafından desteklenmektedir.